| GraveDigger91 a întrebat:

Sacou albastru inchis, pantaloni negri, ceas cu curea neagra de cauciuc, ce fel de batista, pantofi, (cravata sau papion?) camasa ar trebui sa port? Dau funda

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incearca totul negru. Batista alba.

| JackR a răspuns:

In primul rand, albastru inchis si negru nu merg prea bine impreuna. Preferabil ar fi sa fie aceeasi culoare. In al doilea rand, daca porti o tinuta de genul asta, ceasul sport (cu curea de cauciuc) nu are ce cauta. Sau porti unul cu o curea neagra de piele, sau unul complet metalic, sau niciunul.
In functie de eveniment si ora la care este, alegi tipul de camasa. Pentru zi si evenimente mai putin formale (gen o aniversare) poti folosi o camasa gri deschis sau bleu, cu dungi subtiri, verticale. Daca vorbim de seara, camasa alba. Papionul implica o anumita croiala a sacoului si a gulerului camasii, asa ca, mai bine uita de el. Foloseste o cravata intr- o culoare contrastanta (in nici un caz neagra, nu vrei sa te confunde nimeni cu un chelner), cu un model dat din tesatura, nu din amestecuri de culori. Daca o folosesti la camasa cu dungi, atunci poate sa fie uni. Pantofi de piele neagra, bine lustruiti.