| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Sall ieri am fost la piscina cu niste prieteni si cand am ajuns cum nu mai era loc la umbra am stat la soare, iar eu m-am prajit...la propriu sunt arsa rau si rosie peste tot, inclusiv la fata, nu am avut protectie solara si m-am dat cu ulei de masline. Am incercat sa ma dau cu o lotiune dupa plaja dar degeaba ca nu calmeaza deloc si ma utrura rau peste tot. Pe fata m-am facut cu o crema naturala cu laptisor de matca dar pe corp nu mai stiu cu ce sa ma fac. Ce imi recomandati, nu imi spuneti de iaurt ca d-ala nu folosesc, nu suport lactatele?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da-te cu bepanthene, te va ajuta. Si data viitoare, daca nu ai crema de protectie, pur si simplu nu sta la plaja, nu te da cu toate porcariile. De ce te-ai dat cu ulei? Ca sa demonstrezi ca ceea ce ai invatat la fizica e adevarat si te vei arde mai rau?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai te ai ars rau pentru ca te ai dat cu ulei. Mergi la o farmacie si vezi ce gasesti pentru arsuri solare

| minrest a răspuns:

Zi mersi ca nu ai facut o insolatie grava si nu ai murit. Uleiul de masline e un leac extrem de puternic, dar in cazul tau e cea mai proasta optiune, probabil voiai sa te bagi la cuptor. Da cu o crema cu proprietati cicatrizante, de exemplu de galbenele, sau da cu neopreol, e foarte eficient pentru arsuri. Comporta-te ca si cum ai avea insolatie. Ai grija mai multa de corp.

| XxRoxRoxyxX explică (pentru minrest):

Am pielea deschisa si sensibila nu mi-am dat seama...anul trecut m-am facut tot cu ulei de masline si nu am patit nimic dar ieri nu credeam ca sorele va fi atat de puternic.

| minrest a răspuns (pentru XxRoxRoxyxX):

Asa se invata, si mai ales retine ideea de a te feri de insolatie, nu numai de arsuri. Pupa tata manuta mica. Un nick mai pozitiv nu ar strica.

Răspuns utilizator avertizat
| apz a răspuns:

Am patit-o si eu acum 2 ani. Ia vitamina c, evita expunerea la soare pe cat posibil. Foloseste apa termala din belsug. Ia cateva pastile de claritine *chiar daca ti se pare ca nu are nici o treaba cu arsurile solare*. Bea foarte multa apa. Cand faci dus, evita apa fierbinte si frecatul pielii. Imbraca-te cu haine lejere.

| Mario2306 a răspuns:

Sa nu te mai dai niciodata cu ulei de masline, decat daca vrei sa te arzi. Uleiul de masline nu ajuta la bronzare, ajuta la accelerarea bronzarii. Daca te-ai ars, poti sa dai cu crema de corp. Nevasta-mea se dadea cu o crema de la Oriflame, dar sunt multe creme cu care te poti da. Trebuie sa fie crema pentru hidratarea pielii. O sa te racoreasca si apoi or sa mai linistesca arsurile. Dar sa nu crezi ca nu o sa te mai usture pielea. Dai de cateva ori pe zi si incet, incet scapi de usturime. Asta in 2-3 zile.