| Lav1niia a întrebat:

Salut, a comandat cineva de pe Asos recent? Trebuie plătite ceva taxe la DHL? Și dacă da, cam cât? Please help

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DHL-ul este unul din cele mai scumpe companii de transport/curierat din lume!
Eu am platit $120 pe o scrisoare sa o trimit din Australia in Romania.

| Lav1niia explică (pentru Violleta2022):

Bine, dar eu întrebam din Anglia. Știu că se plătește dacă trimiți în afara UE sau dacă primești din afara UE. Dar nu știu care e faza cu brexit și dacă va trebui să plătesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lav1niia):

Bineinteles ca trebuie sa platesti! DHL-ul este un servici rapid de curierat international scump. Nici un fel de transport nu se face pe gratis la ei!
Dar, iti faci probleme degeaba, vezi intai ce servicii de curierat/transport folosesc cei de la ASOS.

| Lav1niia explică (pentru Violleta2022):

Îmi cer scuze, dar nu cred că știi despre ce e vorba. Transportul e gratuit pe ASOS dacă comanzi peste 30 de dolari. Eu am comandat de 100 dolari. Transportul e gratuit. Întrebarea mea e dacă trebuie să plătesc taxe suplimentare la DHL, nu dacă trebuie să plătesc transportul. Voiam să știu la ce să mă aștept, comanda ajungându-mi în câteva zile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lav1niia):

Acum am citit pe site-ul lui ASOS si nu este mentionat nicaieri de servicul DHL!
STIU foarte bine ca serviciile DHL sunt foarte scumpe, deci, este imposibil sa fie oferite Free de cei de la ASOS. Cel mai probabil folosesc un serviciu de curieri locali sau ai firmei lor.
Dar acolo scrie clar: servicul local este free, serviciul peste $40 este free iar daca vrei EXPRESS delivery, este free doar daca comanda este peste $125.
http://www.asos.com/au/customer-service/delivery/

| Lav1niia explică (pentru Violleta2022):

Doamne, sincer nu înțeleg sensul răspunsurilor tale în acest context. Nu ai comandat de pe ASOS. Eu întrebam o persoană care a comandat și știe sigur. Nu are sens să-mi spui că te-ai uitat pe site și nu scrie nimic de DHL când eu am comandat, și-mi apare clar că vine prin DHL. Din câte am înțeles eu, taxe DHL se plătesc DOAR în afara UE. Deci dacă vine din America, plătești DHL, dacă vine din Germania(sau orice altă țară din UE) nu plătești DHL.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite ca am schimbat datele de pe site, modificand transportul catre Romania:

Uite aici preturile transportului si timpul de livrare din UK catre Romania:

Standard Shipping £2.22
Free– spend over £22.20
Delivered on or before Tuesday, 01 August 2017
Note: Subject to placing your order before specific cut-off times. Details available in checkout.

Next-Working-Day Shipping £14.80
Delivered between 7am and 10pm on Wednesday, 26 July 2017
Note: Subject to placing your order before specific cut-off times. Details available in checkout.

Express Shipping £8.88
Delivered on or before Monday, 31 July 2017
Note: Subject to placing your order before specific cut-off times. Details available in checkout.

| Lav1niia explică (pentru Violleta2022):

Ești culmea, nu am cerut prețurile de livrare, tu nu înțelegi? alea le-am achitat deja. EU AM ÎNTREBAT DACĂ SE PLĂTESC TAXE EXTRA LA DHL, AVÂND ÎN VEDERE CĂ UK A IEȘIT DIN UE. Cum altcumva să-ți mai explic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lav1niia):

Te lasasem balta de acum jumatate de ora, dar vad ca tu continui sa clantani fara sens...