| sidebaby a întrebat:

Salut, acum 5 zile mi-am dat găuri în urechi cu pistolul și port cercei medicinali, nu am dureri, nu am urechile umflate si nici nu s-au înroșit. Aseară, din senin, m-a durut urechea dreaptă și azi urechea stângă, însă acum a trecut, e ok, întrebarea mea este dacă îmi pot pune acum cercei de aur 14k?

Răspuns Câştigător
| WonderGirl7 a răspuns:

Ba deci in primul rand, vreo 2 3 săptămâni indiferent ce faci o sa te doară pentru ca s in procesul de vindecare. știu ce zic, in noiembrie mi am făcut sg 4 gauri.
1)ai greșit cu jegul ala de pistol. sa nu mai faci asta niciodată. cu acul e cel mai bine, steril, repede, curat.
2)nu dormi deloc pe ei, pentru ca se iau bacterii de pe perna și se infectează repede ținând cont ca ai rana deschisa acolo
3)Dezinfectează ti cu betadina(i extrem de buna de la farmacie) si fa ti apa cu sare. pe mine m o ajutat ft mult. m o durut într-o zi, efectiv nu am putut dormi de durere si chin, si mi-am pus apa cu sare vreo 5 zile după nu am avut pe dracu
4)normal nu ar trebui sa i dai jos asa repede... dar dacă tot vrei, primul lucru dezinfectezi tot si primele 3 luni poarta numai aur

1 răspuns:
| 2420 a răspuns:

Orice gaură dată în ureche reprezintă o rană și o să te doară locul respectiv cel puțin două - trei săptămâni.

Dar cu timpul vei vedea că durerea o să treacă