| Seftix a întrebat:

Salut, am 15 ani si am o problema legata de cosuri. Deci vara nu am absolut nimic pe fata si toamna incep sa imi apara multe cosuri pe frunte (folosesc si creme, sapunuri, etc), ce e de facut?crying
#daufunda

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Poate pentru ca in sezonul rece tenul e mai uscat si din cauza nehidratarii corespunzatoare apar si cosurile. Iti recomand o rutina simpla cu produse fara iritanti, alcool, care nu blocheaza porii. Dimineata si seara spalat cu gel de curatare hidratant de la Cerave si apoi aplicata lotiune hidratanta de la Cerave. Sapun nu ar trebui aplicat niciodata pe fata pentru ca usuca foarte tare tenul si il face sa produca si mai mult sebum deci pori blocati si cosuri. Iar cremele trebuie alese cu grija pentru ca unele au ingrediente care fac mai mult rau. Pt varsta ta cele 2 produse mentionate mai sus sunt arhisuficiente, sunt cele mai folosite produse de ingrijire a tenului din lume. Eu de cand le folosesc pe astea mi s-a reglat secretia de sebum si nu mai am probleme cu tenul pentru ca de regula am un ten acneic

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca produsele Dermatocosmetice La Roche-Posay. Se gasesc in farmacii. In spcial Effaclar Uno.
Sunt cam scumpe ce e drept, dar sunt bune.

Zi faina in continuare ^_^

| samforafixshoion a răspuns:

Poate să fie dereglare hormonală, schimbatul anotimpului. Du-te la dermatolog pentru a vedea ce ai! Poate iti faci si niste analize medicale?

| mariaapopei2002r a răspuns:

Cel mai bine este sa vizitezi un dermatolog desi stiu ca nu muti fac asta. Iti recomand sa verifici putin ingredientele produselor pe care le folosesti si sa ai grija sa nu contina uleiuri. Am trecut si eu prin asta la varsta ta si iti pot spune ca totul se regleaza cu timpul? in rest grija la alimentatie si la cata apa bei, conteaza mult in aspectul pielii

| Andreeamaria05 a răspuns:

Și eu am pățit și la tenul meu a fost de folos crema asta https://www.shop-apotheke.com/......ar-set.htm

| Andreeamaria05 a răspuns:

Și eu am pățit aceeași problema pe mine m-au ajutat cremele astea https://www.shop-apotheke.com/......ar-set.htm