| BGIon a întrebat:

Salut,

Am 31 de ani, 1.75m si 112kg. Am incercat diverse metode de slabit care nu au avut niciun efect.
Am fost la nutritionist, la sala, joc fotbal saptamanal, fac peste 10000 de pasi zilnic, am o alimentatie relativ ok, consum dulciuri, chipsuri sau fast food o data pe luna, sau la vreo ocazie. Mai beau cate o bere doua in weekend sau cand ma uit la vreun meci.
In rest am de la nutritionist un plan de mese pe care il folosesc tot timpul, mai sar cate o masa de acolo pentru ca nu am timp sa mananc.
Cu toate astea, orice as face nu am niciun rezultat.
Chestia asta deja ma obsedeaza, pentru ca am cheltuit foarte multi bani pe diete, nutritionisti, sport, antrenor personal.
Vreau sa stiu daca cunoasteti vreun medicament, substanta, drog, orice altceva care ar putea ajuta.

Multumesc.

13 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum sa nu slabesti daca tii o dieta ca la carte, nutritionistul ti-a facut dieta cu niste macronutrienti pe care tu ii sari daca nu mananci tot ce e acolo.
Nu exista nu am timp, eu plecam de acasa cu pieptu de pui la mine, iaurtul de baut, mai o proteina ca sa nu vad patiseriile si de foame sa intru in primawinking asta cand eram in zilele de proteine pure care sunt mai greu de tinut.
Am slabit cu dieta hiperproteica= Dukan tinuta fix cum trebuie : 37 kg in 6 luni, de la 100kg [ in viu laughing ] la 63 kg.
Specific ca am 1.72m si peste 30primaveriwinking deci cand vazui 3 cifre pe cantar sa fac infarct laughing
Mentinerea o fac la 66-68, well, not very happy with this dar macar sunt normoponderala si am scapat de obezitate care dupa cum stim e o boala CRONICA, o data ajunsi la multe kg corpul va dori sa le recapete deci e nevoie de multa ambitie si contruirea unui stil de viata, deci ori citesti mult ori fuguta la un alt nutritionist.

| BGIon explică (pentru alina2k18):

Sunt din Cluj, am apelat la 4 nutritionisti diferiti. Am 4 planuri diferite.
Am apelat la Herbalife, unde am lasat in jur de 5000 de lei in 6 luni. In alea 6 luni am slabit 10 kg. Apoi, nu mi-am mai permis inca o luna de shake-uri si am luat inapoi 8kg, mancand in mare parte ceea ce mi s-a prescris acolo. Imi cumparam eu fructele si legumele si imi faceam shake-uri.
Dupa experientele avute cu nutritionistii ii consider niste escroci, interesati de banii tai nu si de sanatatea ta.
Am fost la sala cu antrenor personal care dupa o luna de zero rezultate mi-a spus ca nu am cum sa slabesc deoarece nu respect nimic din ceea ce imi zice el. Iar eu facusem totul ca la carte.
Am apelat si la doctori care mi-au spus ca si fura varianta ar fi o operatie de stramtorare a stomacului, care costa aproximativ 4000 de €. Mi-am strans banii, am fost dispus sa o fac, insa am o cu ostinta care dupa ce a facut operatia s-a simtit din ce in ce mai rau, pana a murit.

Principala mea ingrijorare e sa slabesc fara sa tin cont de alti factori. Nu ma ingrijoreaza sanatatea. "Slabind sanatos" mi se pare ca e o fantezie.

De aceea vreau ceva care sa ajute 100%.
Injectii hormonale, substante, orice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BGIon):

Înainte de aceasta operație se fac f multe analize. Medicul decide ce fel de micșorare îți face ca sunt 3 tipuri dacă nu ma înșel. Apoi după aceasta micșorare nu vei mânca 1 luna nimic, ți se va administra pastile și vei bea shake uri tot de doctor date. După aceasta luna, vei mânca f puțin strict ce îți spune doctorul. Sunt niște pași de urmat. Acești pași sunt f importanți, altfel Riști sa ți distrugi organismul sau sa te îngrași la loc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Unii oameni au probleme de sănătate, de asta nu slăbesc. Nu toți slăbesc cu diete. un om sănătos normal ca slăbește cu deficit caloric. A

| BGIon explică (pentru anonim_4396):

Da, am o problema de sanatate, sunt constient de asta.
De aceea am apelat la diferiti specialisti, ca sa ma ajute, dar au esuat rand pe rand, si au dat vina pe mine. Niciunul nu si-a asumat vina pentru greselile facute.

Asa ca am apelat la o comunitate cu oameni diferiti gandindu-ma ca poate exista ceva care sa ma ajute.

Apreciez ca imi oferiti sfaturi sanatoasr si apreciez efortul pe care l-ati facut sa imi spuneti de doctori, diete, nutritionisti, insa vreau ceva ce e in afara ariei lor, ceva folosit in tratarea obezitatii, sau ceva folosit de culturisti pentru un plus de energie ai forta, ceva interzis in sportul de performanta, habar n-am. Nu merg la teste antidopping, asa ca pot folosi orice substanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BGIon):

Ce vrei tu sa iei, recomanda doctorul. Mergi la un doctor bun din București mai bine. Dacă nu îți recomanda asa ceva înseamnă ca nu și nevoie. Sau nu îți fac bine. Acele medicamente nu se iau asa ca ai tu chef. Uite eu in locul tău as merge la un doctor pentru micșorare de stomac, mi as face analize si mi as rezolva problema

| BGIon explică (pentru anonim_4396):

Asta e problema mea, ca nu vreau sa mai interactionez cu doctorii.

Ma gandeam ca obtin aici niste raspunsuri, insa se pare ca multi ma trimit la doctori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BGIon):

Pai normal ca te trimit toți la doctori când tu vrei sa iei niște suplimente/pastile aiurea. Nu se face treaba buna asa

| BGIon explică (pentru anonim_4396):

In fine, nu cred ca gasesc rezolvarea aici.

O sa las deschisa discutia, poate se gaseste careva sa dea un raspuns castigator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa operație la stomac. Am o prietena care a avut 120 kg pana acum un an jumate. Are 22 de ani. Și a făcut micșorare de stomac, acum are 40 de kg. Are și canal de YouTube. Dacă vrei îți trimite-mi privat sa i Asculți povestea. Și ea tot asa, incerca sa slăbească și nu reușea, acum arată super bine. Nu i s-a lăsat pielea, pentru ca pe tot parcursul slăbitului, a ținut legătura cu doctorul nutriționist. După i s recomandat sa meargă usor usor și la sala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E nașpa să fii gras. Eu am 30 ani, 1.71 m și 91 kg. Am avut 94 kg, însă am slăbit după ce m-am angajat la o firmă și cel mult în fiecare zi ( Luni - Vineri) fac câte 28.000-29.000 de pași. Când mă vor băga la ore suplimentare, voi face și 50.000 pasi. Nu cred ca tine de dietă, cât ține de mișcare. Eu am luat mult în greutate în perioada stării de urgență, apoi am mers pe bicicletă ( ture pe distante mari) și ce am dat jos, am pus înapoi la crăciun și revelion. Acum aștept să se încălzească vremea să plec din nou. Însă în cazul tău 10.000 pași este puțin pentru a ajunge la rezultate. În locul tău as investii într-o bicicletă și m-aș apuca de pedalat. Sau bicicletă medicinala și te apuci acasă, dar nu se compară cu aerul curat și efortul pe care ii depui când urci cu o bicicletă de munte sau cursiera. Cu kg tale te încadrezi aproape la limita cerută de majoritatea producătorilor de biciclete ca acestea sa nu se rupă ( 120 kg inclusiv bagajul). În anul 2019 am slăbit 20 kg din mers pe bicicletă, dar i-am și dat ca nebunul încât atunci mi-am afectat genunchii si o perioadă am stat departe de bicicletă. Ca să îți fac un egal, aproximativ 4000 km din vara până în toamnă laughing Ture lungi, am stricat și bița, afectat și genunchii. Partea cu nutriționistii o pierdere de timp și bani. Antrenor personal alta pierdere de bani. Dacă ești din Brașov sau împrejurimi, la primăvară mă ofer eu gratis să te motivez în mersul pe bicicletă și până în toamnă ajungi la 100 kg. Îți garantez. Eu până în toamnă vreau ajung la 80 kg măcar. Dacă reușesc!
Însă totul depinde și de organismul tău, de felul cum arde grăsimile. Unii slăbesc mai ușor, alții mai greu.
Apropo, eu mănânc fructe și legume. Bag kiwi și graprefruit. La munca merg cu sandvișuri, dar iau și roșii cu mine. Din trei sandvișuri puse la pachet luni, am mâncat doar unul singur. Ieri m-am reîntors cu două sandvișuri și nu am mâncat nici unul. Le-am mâncat acasă, la munca am băut doar ceai, cafea și ronțăit niște stiksuri. Avem automat de unde poți cumpăra. Eu lucrez ca manipulant marfă și operator în producție, însă cum nu exista rampă de acces în camion și mereu trebuie să urc în remorca tirului dar nu pot să mă urc de burtă...
Și mereu trebuie să vină stivuitoristul să mă ridice pe lame. Aici e primul motiv pentru care mă simt frustrat. Apoi hainele, unele nu mă mai încap. Blugi nu mai am nimic pe măsură, toată iarna am umblat numai în pantaloni de trening. O geacă care îmi place mult stă strâmt pe mine. La șireturi un efort când mă aplec, iar cureaua? Când am cumpărat-o, acum 7 ani, strângeam până la a 5-ea gaură. Acum intra doar în prima gaură, la a II-a mai mult sugrumă. Am luat-o pentru echipamentul de la muncă, însă atunci mi-am dat seama cât de gravă este situația. laughing oare care ați băgat hainele la spălat, la temperatură înaltă de s-au micșorat? Oare care ați modificat cureaua? Sau care ați făcut șireturile mai scurte încât nu mai ajung să mă leg? laughing da, grea viata când ești peste limită. O spun din propria experiență.

| BGIon explică (pentru anonim_4396):

Sunt din Cluj.
Lucrez la un service auto unde sunt inspector itp, aproape non stop stau in picioare si ma deplasez.
La munca merg pe jos sau cu bicicleta. In ultimele cateva saptamani am mers cu masina ca era prea frig.
Eu am problema asta de cand ma stiu, si nu gasesc nimic care sa ma ajute.
Ca sport am facut fotbal de mic, nu performanta, dar am facut miscare. Inca merg saptamanal, chiar si de doua ori pe saptamana cand am ocazia.
Merg cu bicicleta peste tot, pentru ca e un oras extrem de aglomerat si scutesc mult timp.
Dimineata beau ceai verde/menta/lamaie si scortisoara/ghimbir, si mananc o felie de paine prajita cu unt.
La munca imi iau ori un iaurt cu cereale pe care mi-l fac acasa, sau un mar, banana...
La pranz mananc de obicei gatit de acasa: legume fierte/peste/pui. Rar cand comanda baietii de la service pizza sau altecav iau o felie-doua (refuz sa cred ca asta e problema)
Seara o inchei cu ceai si paine prajita, rareori mananc legume fierte sau la cuptor.

O data pe saptamana, imi fac un sandwich cu sunca si cascaval, in care pun legume si sosuri, asta ca un fel de cheat-day
Si tot atunci beau o bere.
Sau renunt la sandwich pentru doua beri. Depinde de zi.

Beau 2-4 l de apa zilnic. De obicei beau apa de la robinet, ca nu ma tem de bacterii si virusi.

Mananc cel putin 3 fructe diferite: mar, banana, portocala, kiwi, para, struguri. Cam astea sunt cele pe care le folosesc cel mai des.
Urmez un plan alimentar de 1000-1200 kcalorii, poate mai putine.

Problema mea e ca desi fac toate astea, cantarul imi arata 112! (Funny, stiu!?)

| SemJuizo a răspuns:

Imi este greu sa cred ca daca respecti dieta si faci miscare, nu vezi absolut niciun rezultat.
Dar in cazul in care ceea ce spui este real, atunci iti recomand sa vezi un medic endocrinolog.In urma unor analize pe care ti le va indica, va determina daca ai dereglari hormonale si disfunctii a glandei tiroide. Daca da, atunci iti va indica atat un tratament medicamentos, cat si un plan de alimentatie (daca nu, ii ceri tu un plan de alimentatie), sau il poate valida pe cel dat de nutritionist daca i se pare adecvat.
Dar singura solutie pe care o vad, este medicul endocrinolog.
Numai bine!