| Geass122 a întrebat:

Salut, am acnee (nu foarte grava), ce creme mi-ati recomanda? Am 17 ani. Dar pentru puncte negre?

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai bun tratament o sa il primesti de la un medic dermatolog in urma unor analize. Trebuie sa tratezi cauza nu ceea ce se vede in exterior. Fiecare persoana e diferita si chiar si acneea si cauza ei sunt diferite, de aceea trebuie sa mergi la un dermatolog si sa folosesti un tratament potrivit pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| DanaDaniellllla a răspuns:

Mergi la dermatolog. punctele negre sunt semnele unei igiene precare

| lussa a răspuns:

Nu iti putem recomanda nicio crema. In primul rand, nu stim sigur ca afectiunea pe care o ai tu este acnee intrucat, probabil, nu a fost diagnosticata de catre un dermatolog. In al doilea rand, anumite ingrediente din produsul pe care, ipotetic, ti-l putem recomanda, s-ar putea sa iti agraveze afectiunea, ingrediente precum parfumul, alcoolul sau ceva la care esti alergica. In al treilea rand, trebuie sa stim ce tip de ten ai - normal, uscat, gras, mixt, sensibil etc. - ca sa iti putem recomanda ceva adecvat. Cea mai buna alegere e sa consulti un deramtolog. Intai de toate, igiena e cea mai importanta. Daca te machiezi, demachierea e SFANTA, dar nu suficienta. Trebuie sa ai si un gel de curatare bland care sa elimine toate impuritatile care nu au fost indepartate in urma demachierii, exact la fel ca atunci cand te speli pe maini - nu e suficienta doar apa, trebuie sa te dai si cu sapun ca sa indepartezi microorganismele. Exact din acest motiv apar punctele negre, cand porii sunt blocati de impuritati. E necesara si o crema hidratanta, dar INFORMAREA e OBLIGATORIE. Fie ca te informeaza dermatologul, fie ca te informezi tu (din surse sigure!) sau te ajuta si parintii, trebuie sa stii minimul despre ingredientele din produse si ce produs sa alegi pe baza tipului tau de ten. Pielea e cel mai mare organ al corpului nostru - hai sa o tratam ca atare!