| GrigoreCostinel a întrebat:

Am o geaca din 50% bumbac și 50% polistiren. Materialul este tare, țeapăn, nu se întinde nici pic. Îmi spune și mie cum se cum se numește materialul?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oricum ar fi, tot AMESTEC e

| anonimg a răspuns:

Bumbacul nu este amestecat cu poliesterul (polistirenul izoleaza casa).
Exteriorul trebuie sa fie din bumbac -acesta nu se intinde.
Captuseala (interiorul) hainei trebuie sa fie din poliester.
Deci cele doua materiale nu sunt amestecate. Partea de la exterior este de baza. Ca de exemplu si sacourile din bumbac sau lana au captuseala din poliester, (cu exceptia acelora scumpe care ar putea avea captuseala de matase). Dar materialul de la exterior conteaza.

Dar la cate inventii ciudate a suferit moda, nu m-ar mira sa fie la exterior din poliester si la interior din bumbac.
Geaca ta trebuie sa fie din bumbac. Poliesterul este ca un fel de fas, material fin, lucios, alunecos. De regula este pus la interior pentru protectia materialului de baza si pentru un confort la imbracat.

| Goete a răspuns:

50% bumbac, 50% polistiren

| Marbea a răspuns:

Posibil sa fie tercot.