| Crisipopescu a întrebat:

Am o problema și v-as ruga sa ma ajutați, dacă sunteți in aceeași situație sau cunoașteți pe cineva care este, parul meu se rupe foarte repede și pe zi ce trece devine și mai subțire, rar /pot spune ca nu este zi in care sa nu iau somoldoace de par. L-am tuns, îl îngrijesc(balsam, masca, ulei++++) și degeaba. Ce as putea sa cumpăr pentru el?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti cade, inseamna ca-i posibil sa ai probleme hormonale, sau sa ai vreo dermatita seboreica.
Prima cauza poate fii investigata de medicul de familie si un endocrinolog.
A doua cauza, dermatita seboreica, se poate diagnostica de un dermatolog.

| Andreeush a răspuns:

Ai încercat să consulți un dermatolog?

| Crisipopescu explică (pentru Andreeush):

Nu, l-am decolorat foarte rău... știu cauzele căderii lui, dar nu știu cum sa fac sa se oprească =(. Dermatologul mi-ar fi de folos?

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am/am avut aceeasi problema.
Probabil ca l-ai decolorat/vopsit si in cazul asta s-a subtiat asa de rau ca a inceput sa se rupa. Sau probabil asa e parul tau (daca nu esti vopsita).
Deci eu am inteles ca ai o problema cu RUPEREA parului nu cu CADEREA lui (asta cu caderea e o situatie delicata la care gasesti mai greu solutii).
Sa revenim la rupere. Si mie mi se rupe parul daca nu am grija de el (asta pentru ca e decolorat si vopsit). Am facut greseala cateva luni sa il spal si atat, fara sa folosesc niciun alt produs si mai foloseam si placa. Mare greseala! Am ajuns cu el mai scurt in fata si mai lung in spate.
Pt pat fragil sunt esentiale mastile narurale cu uleiuri. Masca ideala ar fi: ulei de masline, galbenus de ou, miere. Mai poti folosi si/sau avocado, in principiu orice e puternic hidratant. Si desigur ca poti folosi si alte uleiuri (ulei de cocos, de argan-asta e foarte scump etc). Dar eu dupa atatia ani am ajuns la concluzia ca uleiul de masline e cel mai bun.
Masca asta trebuie facuta minin o data pe saptamana si sa o tii MININ 3-4 ore ca sa isi faca efectul, cel mai bine ar fi sa dormi cu ea o noapte. Daca o ti jumatate de ora ai irosit ingredientele degeaba.
Apoi te speli normal cu sampon de 2 ori ca sa scapi de masca aia, apoi folosesti masca (din comert, eu folosesc kallos) si/sau balsam. Niciodata sa nu iti pieptani parul ud, e mult mai fragil cand e ud si se rupe (m-am convins pe pielea mea). Cel mai bine ar fi sa il lasi sa se usuce liber, nu cu uscatorul dar nici uscatorul nu e o tragedie. Si daca se poate fara placa, e foarte daunatoare.
Daca faci toate astea in cateva luni cu siguranta vei vedea o diferenta.

PS. Sunt in comert niste masti foarte bune pentru "repararea" parului, profesionale. Masti pe care sa le folosesti dupa spalare. Daca ai posibilitate sa le cumperi (mi se par extrem de scumpe dar merita) ia-le. Un ex ar fi maroccanoil.

| Crisipopescu explică (pentru Furnicuta000):

L-am decolorat sa ajung la un alb, am făcut cea mai mare greșeală?, ii fac măști și cu ulei(dar ce e drept nu îl țin mult, am sa încerc sa le fac peste noapte). Tratamentul este bun? Îmi este tare frica ca am sa rămân fără par.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Crisipopescu):

Decolorantul distruge firul de par. Baga cat mai mult ulei in el si cat mai des, fereste-te de placa si uscator...cam asta e singura solutie sa il mai salvezi.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Eu zic sa te duci la un salon bun și sa intrebi. Aia stiu care-i baiul, însă mno..noi nu suntem coafeze. Deci mai bine întreabă acolo, pentru binele tau. ‘)

| Crisipopescu explică (pentru MariaEcaterina99Y):

Asta am sa fac :*

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Crisipopescu):

Ma bucur. :*