| SofiaTeodorescu a întrebat:

Salut.Am parul foarte deteriorat, arata ca o matura si imi cade cate un pumn de par cand il piaptan.Nu folosesc placa si uscator deloc de 3 ani, imi aplic masca cu ulei de masline, miere, avocado, unt de cocos.Il tund o data la doua luni (la varfuri).De la salon imi tot recomanda balsamul x, samponul x, tratamentul x care de obicei imi deterioreaza si mai rau parul(de aceea am ales sa folosesc chestii naturale)Ce folositi voi? Sau daca ati fost in situatia mea ce ati facut?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E destul de clar că firele de păr sunt afectate, de aceea se și rup.
Se zice că un păr deteriorat, ars, doar foarfeca il mai repară. Important e să păstrezi sănătos, cel care începe să crească de la rădăcină, eliminand câte un centimetru, lunar, din celălalt.
Se întâmplă așa, doar atunci când se recurge la anumite procedee care deteriorează părul, vopseaua de păr, care poate conține substanțe chimice, decolorarea părului, ori încrețirea/ondularea acestuia cu soluții de permanent, ori cu ondulatorul. Ori, folosirea plăcii pentru îndreptarea acestuia.

Când te speli pe cap, nu îți freca părul cu prosopul, doar tamponează-l ușor pentru a elimina excesul de apă, iar apoi, lasă-l să se usuce singur.

îți va reveni in câteva luni, dacă te îngrijești de el, insă evită solutiile si procedeele care il pot deteriora.
Ai putea să soliciti si sfatul unui medic dermatolog.

http://www.sabon.ro/ro/blog/greseli-par

Încearcă și cu unul din acestea:

Balsam Reparator pentru Par Deteriorat
http://www.google.com/......tp?/search

Sau un balsam regenerant cu ovaz / par uscat sau deteriorat
https://www.universenciclopedic.ro/......t-ne095587

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu folosesc masca l'oreal elseve ulei extraordinar si o amestec cu cateva picaturi de ulei de migdale dulci iar uneori pun si o picaturi de ulei de ricin.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o masca, sampon, crema sau uleiuri nu va invia un par mort (uscat si degradat, cum il ai tu, cu aspect de matura).
Singura solutie este foarfeca si apoi lasat sa creasca natural.
Uleiurile se pun NUMAI la radacina firului de par, pentru a intarii firul de par, fiindca altceva nu fac.
Evident ca salaoanele recomanda masti, sampoane si tot ce vand ei, fiindca este un business si au interes sa vanda, nepasandu-le daca iti rezolva tie problema sau nu.
Dar tu, daca vrei cu adevarat sa ai un par frumos si sanatos, tunde-l acum, scapa de "matura" din cap si pe viitor, foloseste numai produse sanatoase, fara chimicale.

| Dalmore a răspuns:

Ulei de masline, miere, avocado, unt de cocos laughing. Câtă risipă. Părul deteriorat e mort, trebuie tăiat.

| aumih16 a răspuns:

Poate esti stresata! se intampla!

| SofiaTeodorescu explică (pentru aumih16):

Sincer nu ma asteptam sa imi afecteze si parul.M-am ales si asa cu o boala din cauza stresului de o sa iau pastile toata viata...

| Swae a răspuns:

Parul deteriorat ramane deteriorat. Nu ai ce sa ii mai faci decat sa il tunzi sau sa aplici un ulei hidratant dupa dus. Eu folosesc cosmia cu extract de argan. Imi pun un strop cat o pastila, sau doua laughing cat este nevoie pe parul ud si il las sa se usuce.

| Anonim53220 a răspuns:

Ori stres, ori genetic. Get over it

| 1973191019982018 a răspuns:

Incerca sa reduci stresul
Poate fi si din acest fapt

| mariaa100 a răspuns:

Foloseste sampoane din farmacie, dermatocosmetice.
De la Ducray ( anti hair-loss), de la Seboradin.