| Andrei_Matis_1998 a întrebat:

Salut.

Am un ceas pe care as vrea sa îl restaurez. As vrea sa îl revopsesc și eventual sa îl incrustez cu pietre. Credeți că se ocupa cineva cu asta în România?

5 răspunsuri:
| GabrieloKg a răspuns:

Nu cunosc pe cineva anume. Am cautat pe net: "restaurare ceasuri".
Intereseaza-te de Antic Horologivm.

| LittlePoppy a răspuns:

Intreaba la un ceasornicar. Iti spune ce se poate face si daca nu poate el, va sti unde sa te trimita.

| johnnny123 a răspuns:

Din pacate in Romania exista foarte putini oameni capabili sa faca lucrari de genul asta la un nivel inalt de calitate, pentru ca piata este foarte mica.

Dar inainte de a face orice, sfatul meu ar fi ca mai intai sa te asiguri ca ceasul respectiv merita investitia asta. Daca este un Rolex vintage, are sens. Daca este o vechitura fara valoare, atunci arunci banii de pomana.

| Andrei_Matis_1998 explică (pentru johnnny123):

Mulțumesc pentru sfat. Este un ceas Orient, l-am cumpărat acum câțiva ani și are o mare valoare sentimentala pentru mine.

Ma gândeam la pietre semiprețioase oricum, cum ar fi safirul.

| johnnny123 a răspuns (pentru Andrei_Matis_1998):

Problema este ca manopera ar putea sa coste mai mult decat ceasul si materialele la un loc.

Sincer, daca este un ceas cu valoare sentimentala, eu i-as face doar o revizie ca sa ma asigur ca functioneaza in parametri, si cel mult un polish daca cristalul si carcasa arata rau. Nu vad rostul adaugarii de pietre.