| YouJo a întrebat:

As vrea sa imi fac niste suvite blonde cu vopsea de aia la plic Loncolor Trendy. nuanta b11, se vede pe parul saten putin mai inchis?
As vrea sa stiu cum trebuie folosita pas cu pas, si daca se vede blondul pe saten inchis..asa cateva suvite.
Fundaa!:*

1 răspuns:
| Francesca1102 a răspuns:

Buna. Suvitele sunt foarte pretentioase, daca nu stii sa le faci vor fi un esec... Cea mai buna tehnica pentru suvite (asa cum m-am facut eu) este aceea cu tapatul. Dar pentru asta este recomandat sa te faca altcineva pentru ca la spate o sa fie foarte dificil si exista riscul sa ramana pete.
Mai exact (ca sa iti explic in detaliu):
1. Imparti parul in 3 segmente: partea de sus (bretonul) si cele 2 din stanga si dreapta.
2. Incepi cu partea cea mai de jos a parului (restul sa fie prins cu clame sa nu se incurce) si iei cate o suvita de par mai lata, o tii de varfuri intinsa si cu o codita subtire de pieptan incepi sa mergi in linie dreapta aproape de radacina si incepi sa iei suvite in zig zag, gen cu miscari de "sus-jos" (nu pe scalp, ci pe latimea suvitei de la un capat la altul)
Ca sa intelegi mai bine, ridici o suvita, pe urmatoare o lasi sa cada, iar mai iei una, iar o lasi pe cealalta (din acea suvita mare pe care o ai in mana). Suvitele care raman sus le pastrezi in mana, pe celelalte de jos le lasi sa cada.
3. Partea de jos o tapezi foarte bine de la radacina pana la varfuri iar sub cea de sus pui o bucata de staniol si incepi sa aplici decolorantul pe suvita. Nu aplici decolorant si la radacina, doar pana la jumatatea suvitei si ai grija sa nu pui drept, la modul sa fie o trecere brusca intre parul natural si culoarea de dupa decolorare, incearca sa faci o trecere subtila si sa aplici mai mult decolorant spre varfuri si cu cat urci spre jumatatea parului pui mai putin si prin miscari usoare.
Daca ai parul saten inchis stai cu decolorantul in jur de 30-40 de min, in functie de cat de deschise le vrei, poti sta si mai putin daca observi ca s-a decolorat destul. Masezi putin dupa care impaturesti staniolul peste suvita (dar sa nu il mototolesti, faci un "sandwich" laughing cat sa stea lipid de decolorant si sa nu cada) si continui procesul la fel in tot capul.
4. Pe suvitele tapate nu aplici deloc decolorant.
5. Dupa ce se decoloreaza parul cat iti doresti, scoti staniolul si speli parul foarte bine sa se descurce partile tapate.
6. Inainte sa usuci parul, daca ai stat mult cu decolorantul si are o tenta de galbui, atunci poti aplica un sampon nuantator cu tenta gri (sau orice nuanta vrei tu) care va prinde doar pe suvite, nu si pe parul tau fiind mai inchis. dupa care, ca sa nu ramana aspru, aplici balsam sau/si o masca.
In caz ca ai stat 15-20 min si nu s-a decolorat chiar asa mult il poti lasa asa cum este, eventual poti adauga oricand iti doresti un nuantator spuma sau chiar si sampon.
+ daca iti doresti un par mai stralucitor si mai sanatos dupa decolorare iti recomand tratamentul de la olaplex. Daca nu ai inteles in totalitate ca este cam greu de explicat, trimite-mi cerere aici si iti dau Facebook sa iti trimit acolo un filmulet. Bafta! Pupici :*