| Denis67 a întrebat:

As vrea sa întreb ce ser de la The Ordinary recomandati pentru tenul acneic, gras/mixt?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru petele de acnee cel mai bine faci peeling calumea la dermatolog sau chiar cu laser în funcție de gravitatea problemei. du-te la o consultație și vezi ce spune. să iei produse pentru asta de la the ordinary presupune să folosești acizi care nu se introduc în rutină decât din toamnă, deci te-ai trezit târziu oricum.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde pentru ce vrei sa fie serul. Eu folosesc de la ei acidul hialuronic si niacinamide. Gasesti pe site-ul oficial dar si pe site-ul farmaciei tei de exemplu, ce contine fiecare ser, ce face si pentru ce tip de ten este recomandat.

| Denis67 explică (pentru Aasdfghj):

Pentru coșuri și pentru ten gras

| Aasdfghj a răspuns (pentru Denis67):

Pentru a scapa de cosuri trebuie sa consulti un medic dermatolog care sa investigheze probleme acestora si pentru a-ti prescrie un tratament corect. Nu cunosc produse the ordinary care sa trateze acneea ci semnele lasate in urma acesteia. Acneea poate fi provocat de multe lucruri, de aceea trebuie sa stii ce o face sa apara si sa tratezi cauza.

| Denis67 explică (pentru Aasdfghj):

Pai eu vreau sa tratez doar semnele lăsate de acnee.
De asta am auzit că serurile de la The Ordinary sunt bune pentru tenul acneic/gras

| Aasdfghj a răspuns (pentru Denis67):

Asta e altceva. Eu folosesc niacinamide pentru asta si mai poti sa iti iei un exfoliant bland. Eu am pus ochii pe acid mandelic, care este cel mai bland dintre toate exfoliantele lor.

| Denis67 explică (pentru Aasdfghj):

Și cleanserul lor ii bun?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Denis67):

Nu am incercat. Eu il folosesc pe cel de la La roche posay de mult timp si ma impac bine cu el.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru a vindeca acneea iti trebuie un tatament dermatologic si nu pentru 2 saptamani.
Pentru a preveni recidiva - destul de frecventa - si a tine sub control sebumul : niacinamide si acid salicilic, folosite corect.
SPF oligatoriu, eu folosesc SVR Blur - tine sub control sebumul minim 8 ore, plus lasa un aspect wow tenului si nu este albicios.