| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Aveam o pereche de blugi pe care i-am purtat anul trecut de mai multe ori și încă erau in stare foarte bună. Anul acesta am decis să scap de acei blugi, iar acum îmi pare rău dacă s-au distrus din cauza a ceea ce am făcut cu ei. Nu i-am aruncat la gunoi, dar i-am dus undeva afară și am pus pământ peste ei. Dacă mai găsesc locul unde i-am pus aş dori să îi scot din pămant, dacă nu este deja prea târziu pentru ei și nu s-au deteriorat. Pe eticheta blugilor scria că sunt făcuți din 98% bumbac. Poate cineva să îmi spună dacă aceşti blugi care sunt în pământ, mai pot fi recuperați pentru a fi purtați? Cât timp poate să reziste o pereche de blugi în pământ, fără să putrezească? Cam câte zile? Doresc să mă ajute cu răspunsuri doar cei care mă pot ajuta cu adevărat.
Dau fundă.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

99% bumbac, inseamna ca sunt biodegradabili si depinde cat timp au stat in pamant, fiindca sunt probabil in stare de puterfactie.
Nu am inteles totusi, de ce ai ingropa o haina sau pantalon, in pamant, cand exista gunoi pentru asa ceva, sau centre de colectare a hainelor vechi. Poate ne ajuti sa intelegem, logica actiunii tale.

| 39anonim39 a răspuns (pentru Violleta2022):

I-am pus în pământ pentru că mă gândeam, că nu o să mai am nevoie de ei, și am vrut să aflu dacă un material mai rezistent cum sunt blugii, se descompune ușor sau greu.
Dacă blugii nu au stat mai mult de 10 zile în pământ, au intrat deja în putrefacție?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru 39anonim39):

Blugii originali sunt din material rezistent, puteai sa ii folosesti pe post de cablu de tractare, si am impresia ca procesul de fabricatie chiar continea ingroparea in pamant nustiucate saptamani

astia noi sunt tot un fel de n-ar mai fi

| Violleta2022 a răspuns (pentru 39anonim39):

Este prim oara in viata mea, cand aud ca se ingroapa in pamant, blugi vechi.
Eu de o viata, de cand ma stiu, donez hainele vechi la oameni saraci. Cand eram in tara ii duceam pe la sat, la rudele cu multi copii. Iar aici in strainatate, toata lumea duce la depozitele sau magazinele pentru saraci, unde le donam.

Totusi, daca tu te-ai plictisit de ei, de ce nu i-ai donat altora sarmani, mai ales ca erau inca buni de purtat?

| 39anonim39 a răspuns (pentru Zuzu1991):

In ce fel pot fi folositi pe post de cablu de tractare?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru 39anonim39):

Legi un crack de partea tractata si un crack de partea care tracteaza
insa presupun ca e de pe vremea carutelor, eventual a diligentelor, si mai putin la un camion de cateva tone bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ți-a venit să îngropi blugii?! Donează-i la un orfelinat.