| Uniberus a întrebat:

caut o crema pentru cosuri(ten gras )
O crema buna... nu conteaza banii, vreau sa vad rezultate in mai putin de o sapt

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, exista si creme care fac minuni sa stii. :))
Pentru tratarea cosurilor mie imi place foarte mult crema Bioderma Sebium Global - contine ingrediente antiinflamatoare, calmante si acid salicilic. Cosurile se vindeca in 3-5 zile cu ea dar nu rezolva cauza aparitiei lor, un user de pe TPU mi-a scris ca intr-o saptamana i s-au vindecat cosurile.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Crema aia doar rezolva cosurile deja existenta, dar trebuie sa rezolvi si cauza aparitiei lor.

1. Foloseste un gel bland pentru curatarea tenului de doua ori pe zi - iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si il gasesti in magazinele DM. Nu trebuie sa sari peste curatarea tenului.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

2. Trebuie sa ai grija la alimentatie. Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, dulciurile, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. La unele persoane doar excluderea totala a lactatelor ajuta la vindecarea acneei, fa un test si vezi daca dupa o luna in care nu consumi deloc lactate observi imbunatatiri. Poti sa inlocuiesti laptele cu lapte de cocos sau de migdale, daca vrei o sursa de calciu poti sa consumi seminte de chia sau susan ( ori amandoua, semintele de la sano vita mi se par cele mai ok. semintele de chia nu au gust ) pe care sa le inmoi in lapte vegetal, suc de fructe sau apa plata in care adaugi zeama de lamaie si miere. Opteaza pentru grasimi sanatoase precum fistic, peste, avocado etc

3. Probioticele ajuta mult in tratarea acneei si a bolilor de piele in general.S-a facut un studiu in care s-au administrat probiotice pacientiilor cu acnee si 80% din ei au avut imbunatatiri semnificative in urma acestor suplimente. In 2-3 saptamani ar trebui sa vezi o ameliorare, tratamentul minim cu probiotice este de 3 luni. Mie probioticele Eubiotic mi-au facut bine dar daca vrei sa iei ceva mai complex si cu mai multe bacterii poti consuma simbioticele ( probiotice + prebiotice ) Flora 10.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055885
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029480

"At the basic science level, probiotics have been shown to directly inhibit P. acnes through the production of antibacterial proteins. In vitro Streptococcus salivarius, a prominent component of the oropharynx, has been shown to inhibit the growth of P. acnes and group A streptococci through the production of a bacteriocin-like inhibitory substance (BLIS-like substance) (Bowe et al., 2006). Similarly, strains of Lactococcus sp. HY 449 exhibit antimicrobial activity and inhibit the growth of Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, and P. acnes through the secretion of bacteriocins (Oh et al., 2006). "
sursa : https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647515000155

4. Nu iti atinge tenul cu mainile murdare si dezinfecteaza zilnic ecranul telefonului si castile. Schimba fata de perna si prosopul pentru fata cat mai des. Pentru ten poti sa folosesti prosoape de hartie, in Profi au o rola-prosop mare de hartie si costa 9 lei. Spala foarte bine mainile inainte sa te speli pe ten. Daca atunci cand te speli pe cap spuma atinge fruntea acesta poate sa fie un motiv pentru aparitia cosurilor in zona respectiva. Nu folosi sapun pentru ca favorizeaza aparitia cosurilor si punctelor negre. Nu iti stoarce cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria, favorizezi inmultirea lor si aparitia cicatricilor.

5. Foloseste un produs cu niacinamida.
Eu prefer niacinamida pentru ca are mai multe beneficii si s-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum"
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

produse cu niacinamida :
https://www.longeviv.ro/......e-ordinary
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Atunci du-te la dermatolog. Macar iti recomanda ceva strict pentru problema ta si nu dai banii pe 100 de creme despre care ai citit pe net. Ca asa toata lumea lauda Zynerit si mie nu mi-a facut absolut nicio schimbare.
Inca ceva, degeaba iei creme si pastile daca nu bei suficienta apa si ai o alimentatie bogata in grasimi si zahar. Si sa stii ca nici lactatele nu fac bine daca ai probleme cu acneea.

| Aasdfghj a răspuns:

Nu o sa vezi rezultate atat de repede. Trebuie sa ai o rutina de ingrijire a tenului corespunzatoare. Mergi la dermatolog pentru ca doar el iti poate recomanda un tratament.
Uite cateva sfaturi pentru un ten sanatos https://roxanamakeupartist.blogspot.ro/......natos.html

| Victoria18 a răspuns:

Crema astupa porii si iti vor aparea mai multe mai ales ca tu deja ai tenul gras adica prea incarcat cu sebum(ulei) spala-te mai bine cu un sapun de la farmacie, nu costa mult, cativa lei. Iti recomanda farmacista unul. Plus ca nici cel mai al naibii tratament nu da rezultate in doar o saptamana, e un termen prea mic.