| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Ce este mai recomandat pentru epilare?
Masina de tuns sau crema depilatoare?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tuns, eu n-aș pune o cremă pe piele care efectiv topește părul. gândește-te ce pui pe piele de are asemenea capacitate

| Adolescentul551 a răspuns (pentru Adry05):

In regula, dar crema este asemanatoare cu bigul? Adica o sa creasca mai repede si mai des? Nu am probleme de ars sau chestii din acestea.

| Adry05 a răspuns (pentru Adolescentul551):

Da, e cam același lucru

| Violleta2022 a răspuns:

La baieti, masina de tuns!
Crema epilatoare poate sa-i irite, sau sa-ti arda pielea foarte fina a penisului sau testiculelor.

| Adolescentul551 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc, dar crema are acelasi efect ca al bigului? In sensul de ingrosare al firului de par, indesirea si cresterea mai repede? Sau e la fel ca masina de tuns doar ca arde pielea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adolescentul551):

Nici crema epilatoare si nici bigul nu ingroasa, indeseste sau modifica firul de par!
Structura firului de par este genetica, mostenita de la parintii tai si nu poate fi modificata sub nici o forma de un aparat de ras sau o crema.
Masina de tuns NU arde pielea, doar scurteaza lungimea firul de par, fiind cea mai neinvaziva procedurasi totodata cea mai sanataosa procedura, ca nu-ti afecateza parul sau pielea in nici un fel.
Crema epilatoare POATE arde pielea fiindca foloseste substante chimice, care distruge firul de par, iar daca ai pielea sensibila, iti poate produce rani, de genul arsurilor.