| Mandy a întrebat:

Ce metode stiti sa scap de cosuri? multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Bicarbonat de sodiu. Este deosebit de eficient în a-ţi exfolia tenul, îndepărtând celulele moarte şi permiţând porilor să respire. Aplică o linguriţă de bicarbonat de sodiu pe o cârpă umedă şi masează-ţi uşor faţa cu ea. Apoi, clăteşte-te bine şi usucă-ţi faţa cu un prosop moale.

Albuşuri de ou. Sunt foarte bogate în proteine şi pot fi folosite ca o mască vindecătoare pentru pielea ta. De asemenea, albuşurile de ouă sunt apreciate pentru că pot absorbi grăsimea de pe piele. Spargi un ou, separi gălbenuşul de albuş şi apoi baţi cu o lingură albuşul, până devine uşor spumos şi îl aplici pe faţă. După un sfert de oră, te clăteşti bine cu apă călduţă şi asta e tot!

Ulei de arbore de ceai. Îl găseşti în orice farmacie. Foloseşte-l cu încredere, îţi va îndepărta toate bacteriile de pe piele.

Făină de ovăz. Aceasta este foarte bună pentru a absorbi grăsimile eliminate prin porii tăi. Amestecă făina cu un pic de apă, până devine o cocă moale, şi apoi pune-ţi-o pe faţă, ca o mască, pe care o îndepărtezi după 10 minute cu apă călduţă. Dacă repeţi acest procedeu timp de trei zile, vei avea o piele fină şi lipsită de coşuri.

Aloe Vera. Această plantă este extrem de apreciată pentru virtuţile sale terapeutice; pe lângă altele, previne cicatricile şi petele de la acnee. Iei o frunză de Aloe Vera şi îţi masezi faţa cu gelul pe care îl lasă. După un sfert de oră, timp în care gelul de Aloe Vera îţi penetrează porii, ţi-i curăţă şi îţi hidratează pielea, poţi merge să te speli cu apă călduţă.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Zineryt trebuie sa fie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

| Lllllllllll a răspuns:

Demachiaza-te zilnic si o data sau de doua ori pe saptamana foloseste un exfoliat. Daca, cosul nu este foarte mare il poti ascunde sau sa nu mai iasa chiar asa in evidenta cu un baton corector pentru. cosuri. (gasesti si la Avon), dar nu uita sa le tratezi. Nu uita de crema hidratanta si de influenta alimentatiei, dar si in general, al stilului de viata.

| criss84 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa evitati sa aplici peste ele tot felul de produse cosmetice care nu pot decat sa accentueze problema (fond de ten, pudre etc)... daca problema ta e mai serioasa mergi la un dermatolog iar daca sunt doar trecatoare aceste cosuri atunci alege o crema potrivita tenului tau si curata fata dimineata si seara cu o spuma de curatat pentru ten acneic

| mrclaust a răspuns:

Nu ciocolatei si spalate des pe fata si daca vrei mai repede mergi la farmacie si cere o crema

| Doddel a răspuns:

Nu le stoarce, astfel iti trec mai repede decat daca le-ai stoarce si se diminueaza riscul de aparitie al altor cosuri.

| Sabina_1904 a răspuns:

Eu am o crema de la Avene si e buna.

| princess_1786 a răspuns:

Mie imi trec cosurle de la solar si nu iti zic asta doar din propria experienta dar nu e bine sa folosesti tot ce auzi poate sa iti dauneze poti incerca ce ti-a zis Aliceonly dar nu toate cremele d care auzi pupici

| Adinutza14 a răspuns:

Ai putea sa te duci la medicul de familie...sa imi dea un antibiotic, eu folosesc o solutie pe nume ZINERYT. dar de la el se usuca pielea si trebuie apoi sa dai cu o crema ca si RETIN-A, daca ai puncte negre poti folosi o crema abraziva dupa ce faci baie(indicat de 2 ori pe saptamana)

| lolavanity a răspuns:

Plasturii pentru puncte negre. Se găsesc în comerţ la preţuri foarte bune.
O baie de aburi, în ceai de muşeţel, apoi "scoaterea" punctelor negre cu degetele, învelite într'un tifon.
Iar pentru coşuri... cel mai bine, seara înainte să te culci, te speli cu apă rece pe faţă. E posibil să dispară somnul, dar mai suferim şi noi la frumuseţe. laughing
Mai este un baton corector de la Yves Rocher, cu un capăt ce conţine o soluţie verde ce tratează coşurile, şi un capăt de culoarea pielii, cu care acoperi pata verde. :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reteta e simpla, ai nevoie de: servetele umede pentru copii, capsule cu trei frati patati (eu am folosit de la Rotta Natura, 3cp/zi dar sunt si la alte firme: ProNatura, Laboratoarele Medica, etc), crema Spirulin si crema/unguent cu propolis. In fiecare dimineata te speli pe fata (te stergi cu un prosop dar nu freci, tamponezi), te demachezi cu servetele demachiante (eu folosesc servetele de copii de la ProNatura dar cred ca orice servetele pentru copii sunt bune), te dai cu crema spirulin, astepti 2-3 min sa intre in piele, apoi aplici machiajul (daca e cazul). Seara, te demachezi si te dai cu crema cu propolis. Pastilele cu trei frati patati se iau 3 cp /zi. Te demachezi indiferent daca folosesti machiaj sau nu pentru ca prin aceasta procedura inlaturi tot ce se aduna peste zi (praf, etc) sau peste noapte (transpiratie, etc)
Eu aveam ceva cosuri pe tample, pe obraji si barbie si acum am un ten de care ma pot mandri. In plus, am rezolvat si problema rosetii din obraji care ma urmarea de ani buni.
Partea nasoala e ca tratamentul ca sa functioneze trebuie urmat 3 luni! Eu dupa doua luni sunt extrem de multumita!

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex cat mai mult laughinglaughing

| delir10us a răspuns:

Cel mai bine ti s-ar vorbi despre asta un doctor... Nu cred ca sfaturile de aici sunt cele mai indicate. happy

| adishor211 a răspuns:

Pai o varianta ar fi sa te duci la doctorul de familie sa iti dea o trimitere la un dermatolog...si daca cumva nu se vor duce...at ar putea fi de la un stafilococ aflat in gat care provoaca aceste cosuri