| Andreeamaruta a întrebat:

Cum pot scapa de urmele de la muscatura tantarului? Arata foarte inestetic pe picioare si mâini. Sunt destul de mari si se observa bine. P. S. Daca stiti ceva remedii naturiste, de acasă. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Otet de mere. E un acid. Se reduce drastic mancarimea, si vor ramane niste puncte rosii ni cateva ore. Dispare blanda. Am inteles ca merg si uleiurile esentiale de la fares, combini lavanda cu tee tree, si actioneaza sinergetic. Dar nu stiu cat de repede trece. Sticluta de ulei e app 18 ron. E mai ieftin otetul, si are efect mai rapid

| DanielPH a răspuns:

Pfff...nu prea ai ce face.
Nu te scarpina, mai rau faci.
Te dai cu crema de galbenele, sa mentii pielea hidratata, sau o alta crema hidratanta si asa ar trece mai rapid. Insa mai bine lasa semnele sa treaca singure, nu esti prima persoana vatamata de insecte. laughing
Pa, pa! :*

| DanyPop2222 a răspuns:

Incearca cu diluant, fa o baie totala in diluant apoi stai cateva minute, respectiv 20 min, apoi incalzeste rana cu o bricheta

| qqqqqqqqq a răspuns:

Vechea metoda. o discheta/putina vata inmuiata in spirt. Tamponezi peste muscatura. Continui asa cateva zile pana cand PAM PAMM ele dispar laughing