| Alex264 a întrebat:

Salut, de ceva vreme mi-am lasat parul destul de lung(sunt baiat), firele sunt in jur de 15-20 cm acum, si am o problema foarte frustranta. Cand ma spal pe cap imi cad multe fire, cred ca in jur de vreo 100, daca nu mai multe, deja ma spal cu un sampon special, ceva medicinal, si tot degeaba, daca stau si vreo 3 zile fara sa ma spal pe cap, cand o fac imi pierd si mai multe fire, trebuie sa mi le dezlipesc de mana. De obicei imi spal parul odata la 2 zile(e scump samponul ala medicinal, nu-mi permit chiar zilnic), totusi, scalpul meu produce ceva coji albe, ca un fel de matreata gigantica, si cred ca asta e motivul pentru care imi pierd atatea fire, samponul asta nu mai face fata. Pana si pielea fetei se roseste in anumite parti si apar niste coji albe, de care de abia scap cu o crema, doar ca sa apara la loc in cateva zile. Dermatologul nu m-a ajutat prea mult, doar mi-a dat aceste produse care nu prea fac minuni. Cica ceea ce am eu se numeste seboree capilara. Imi e teama sa nu raman cu cateva fire de par in cap, extrem de rare si alea... Am doar 18, aproape 19 ani. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Si apropo, in locul firelor care cad, apar altele?

3 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Te poti tunde mai scurt, astfel parul va fi mai usor si scalpul mai aerisit. In mod normal, toti pierdem cam 100-200 de fire pe zi. Si chiar daca incepi sa chelesti nu este nicio rusine, te poti rade la 0 (multi barbati arata bine rasi)

| Alex264 explică (pentru alex15ccc):

Eu nu sunt unul dintre cei care arata bine la 0 laughing Sunt ceva baby face, doar stilul asta si cu ceva barba ma face sa arat mai a barbat.

| MemyselfandI17 a răspuns:

Este posibil ca parul pur si simplu sa fie intr-o perioada in care se regenereaza.adica daca nu observi locuri unde nu mai e par(adica este vizibil faptul ca iti cade parul) nu e foarte grav.cred ca acele cojite apar din cauza ca samponul acela e foarte puternic si folosindu-l des se usuca pielea...cunosc pe cineva caruia ii cadea parul destul de rau si nu a fost nevoie sa se tunda. dupa spalare folosea serul anticadere, fara clatire de la gerovital plant.a functionat foarte bine pentru ea. nici nu a fost scump si nici nu a fost nevoie de forte multe aplicari pentru a se vedea un rezultat. daca totusi ai probleme mai grave iti recomand sa mergi la un alt doctor.