| Mdm_Darius_1988 a întrebat:

Salut Marti seara mi-am facut un tatuaj pe picior deaspupra ousorului big grin si l-am tot curatat am schimbat folia si app. de folie cat sa tot pun folie pe el? asa si acum vreo 1 ora cand am schimbat folia stateam la birou si am simtit ca ma gadila ceva pe la calcai si cand ma uit era ca un strop de sange sa zicem doar ca foooooarte deschis la culoare si folia era condensata/umeda toata si m-am speriat si am dat jos folia, am curatat iar tatuajul cu apa usor si l-am dat cu crema. intrebarea mea e daca e normal ce mi s-a intamplat? aah...si am o zona in tatuaj care a fost batuta destul de mult deci e negru plin si cred ca de acolo mi-a curs chestia aia...Ms mult si astept raspunsuri, pareri, sfaturi, orice numai sa se vindece bine big grin

2 răspunsuri:
| Labyrinth a răspuns:

Folie se poartă doar 2-3 ore după ce-ţi faci tatuajul. După trebuie să eviţi să pui ceva pe el şi să-l dai cu bepanthen din 2 în două ore cel puţin o săptămână pentru a se vindeca (vindecarea se face în cca. 2 săptămâni). Când faci duş să eviţi să-l dai cu gel de duş şi când îl ştergi de apă doar să-l tamponezi uşor. Nu ştiu ce să spun de sângele ăla, depinde, poate era tuş, nu ştiu ce culoare are tatuajul tău.
Să nu mai pui folie pe el fiindcă rana nu se va vindeca dacă îl acoperi, îi trebuie aer. E ca o rană normală.

| elllutza a răspuns:

Cateva zile o sa iti curga o zeama, incearca sa o stergi bine si nu il mai spala, lasa-l sa se uste sa se faca scoarta.Si cel mai important las-o sa iti cada singura nu o smulge tu