| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Nu am avut niciodată o acnee severă, dar am avut constat câte puțin. Acum am rămas cu urme, mai ales pe frunte și la tâmple. Ce credeți că ar putea repara intr-o oarecare măsură aspectul pielii? De asemenea, sunt o persoană expresivă, ridic din sprâncene, mă strâmb happy Ridurile sunt pronunțate când încrețesc fruntea, mai ales comparativ cu co-vârstnicii, dar incep sa se vada si când nu am fruntea încrețită. Nu ar fi asta o mare problema, dar mi-e să nu fie cam devreme. Aveți recomandări? Creme sau ce altceva știți.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Dacă sunt doar la nivelul pielii niște pete roșii ușoare atunci ar merge acid lactic pentru exfoliere. eu folosesc de la the ordinary, te dai seama pe toată fața, prima utilizare o dată pe săptămână apoi 2 ori pe săptămână și tot așa, vezi cum îți suportă tenul, dar durează ceva.
cel mai rapid ar fi un peeling la dermatolog

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa mergi la un dermatolog și să întrebi ce ți s-ar potrivi, nu sa iei creme după ureche care poate dăuna și mai mult tenului tau. Sunt tratamente cu laserul care poate rezolva asta, de exemplu preling-ul facial /dermabraziune. daca ai pete post acneice sunt cred că și creme care sa le mai reducă, daca ți o rămas gauri nu știu tot cu laserul, cel mai indicat ar fi un consult la dermatolog.

| Flavianadx a răspuns:

La orice om ridurile sunt mai pronuntate cand increteste fruntea sau cand are expresii faciale. Se cheama riduri de expresie. Ii excludem pe cei cu botox in fata, ca aia n-au.
Ai doua solutii: 1 nu mai misti deloc fata, nu mai razi, nu mai plangi si nu ti se vor mai vedea. 2 iti bagi botox :)
Daca esti batran, nu vad de ce iti faci griji. Iar daca esti puber, nici atunci n-ai de ce sa iti faci griji, ca ai pielea de bebelus. Da-te cu crema hidratanta, daca ai fata uscata.
Urmele de la acnee dispar si singure cu timpul. Dureaza si un an sa dispara alea mai profunde. Daca sunt f profunde si nu dispar - laser, dar cu riscuri.

p.s. ma amuza barbatii care isi fac griji pentru riduri si cer sfaturi de creme. Dedicatie speciala:
https://www.youtube.com/watch?v=B0PLR47q5b8&t=33