| Whitesnake99 a întrebat:

Salut, poate sa-mi recomande cineva (posibil fata) o crema hidratanta pentru ten gras si eventual sa si ajute la o acnee extrem de usoara? Daca se poate sa puneti si link, multumesc frumos, funda!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai tenul gras nu folosesti crema hidratanta. Nu e de ajuns sebumul? Vrei sa incarci si mai mult tenul, sa astupi porii si sa iti iasa cosuri? Bingo!
Nu folosi sapun! Sapunul usuca foarte tare pielea si o face sa produca si mai mult sebum. Du-te la farmacie si ia-ti un gel de curatare pentru ten gras (Avene, Vichy etc) si foloseste-l dimineata si seara. O sa vezi ca acneea va disparea dupa cateva saptamani, asta daca nu era din cauze hormonale sau mai stiu eu ce. Din moment ce tenul tau e gras, trebuie sa respecti rutina asta cam...toata viata! Daca nu vrei sa mai ai probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai tenul gras, nu pui crema hidratanta pe fata, ca-l ingrasa mai rau!
Apa calda si sapun ca asta ajuta sa scoti mizeria si sa eviti acneea, spalat dimineata, seara la culcare si neaparat imediat cum intrii in casa de afara, sau de la mers in aer liber, ca asa se depun impuritati de afara pe porii deschisi, se amesteca cu transpiratia si imediat se astupa porii, formand infectie, care aoare sub forma de acnee.
Deci: spala fata cu apa calda si sapun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapunul lichid e suficient de hidratant.