| Kassiana1999 a întrebat:

Salut, vin din nou cu o intrebare. Am facut o comanda pe net si produsele au venit deteriorate, eu cerand banii inapoi. Ideea e ca e vorba de ceva creme. Eu am spus ca nu vreau sa fac retur ca sa primesc banii si ca mi se pare corect sa imi trimita si atat. Pe net am gasit printre posibilitati de retur ca vanzatorul nu are voie sa ceara produsul ca sa il puna inapoi in vanzare daca nu indeplineste conditiile de igiena. Fiind vorba de creme, ma gandesc ca nu se poate pune problema returului. Acum as dori sa stiu daca pot sa cer banii inapoi fara retur si exista o lege care sa ma ajute? Nu e prima data cand se intampla sa primesc un colet asa si as dori sa vad ce pot face. Multumesc. Dau funda.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica vrei sa primesti banii dar fara sa trimiti produsele inapoi.
Vrei sa mergi la fraiereală., din cate se vede.
Nu se poate asa ceva.
Daca le pastrezi inseamna ca esti multumita de ele asa cum sunt. Deci, le-ai cumparat.
Te-ai gandit mult la asta?

| Kassiana1999 explică (pentru darrio2007):

Nu e vorba de a merge la fraiereala, dar avand in vedere ca sunt produse nesigilate, creme in cutie rupta si cu scoci dezlipit, iar cutia mare in care au venit era si ea rupta, se vedea urma de ceva negru (ea fiind roz) si scociul era inexistent pe o parte, iar pe alta desfacut, mi se pare ca igiena e nasoala. Sincer, nu as trimite asa ceva inapoi ca dupa sa se revanda si un om care nu stie sa il cumpere, el posibil sa fie deschis si utilizat inainte. De aceea spun ca am vazut undeva la anpc in regulament de retur ca nu se poate face returul pe motiv de igiena. Avand in vedere ca sunt creme de fata, e si mai nasol. Dupa aia vezi povesti pe social-media. Inainte spuneam si la cei ce mi-au vandut, ca nu e prima data cand iau, le sigilau ei cu plastic cu bule. Fiecare in parte. De aia e dubios.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kassiana1999):

Reclamatie la Protectia Consumatorului daca poti dovedi ca asa le-ai primit.

| Violleta2022 a răspuns:

Toate companiile au aceeasi politica de retur: returnezi produsul deteriorat si DUPA ce-l primesc ti se face retur la bani.
Ce vrei tu suna a smecherie, ca vrei sa tii si cremele si sa primesti banii inapoi, de aceea companiile se protejeaza legal, cerand produsul inapoi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există lege să te ajute. Poți cere ajutor la Protecția Consumatorului.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu exista sa tii produsele si sa primesti si banii inapoi. Ei ca sa iti dea banii inapoi ar trebui sa le verifice, sa vada ca e asa cum spui tu, iar asta nu se poate intampla prin "incredere" sau poze.

| mi25 a răspuns:

In ce sens sunt deteriorate?
Daca sunt deteriorate sau nu, tu ai dreptul sa returnezi produsul.
Daca nu returnezi produsul este posibil sa nu-ti primesti banii.
Nu este atributul tau sa apreciezi daca produsul poate sau nu fi pus din nou in vanzare.
Inchipuieti ce s-ar intampla daca firma ar reurna banii fara sa primeasca inapoi produsul? Toti cumparatorii ar cere banii inapoi.

| Mavni a răspuns:

Daca esti corecta, de ce nu faci retur?
Multe smecherii de hotie mai inventati voi!

| Kassiana1999 explică (pentru Mavni):

Am vorbit cu firma si acum au fost mai intelegatori. Nu e vorba de hotie, ca doar cum sa le foloses desigiliate? Doar nu vreau boli. O sa trimit produsele inapoi, ele neajungand inapoi in vanzare, si o sa primesc altele plus o despagubire. Chiar nu e vorba de hotie aici, ci de bun simt si igiena. Si eu am afacere, stiu cum e. Si ca vanzator, si ca cumparator. Dar tot mi se pare indecent sa repui la vanzare un produs respins ca defect sau de la igiena.

| Mavni a răspuns (pentru Kassiana1999):

Bun simt!
Reclami la OPC si RETURNEZI produsele. Altfel... noi restul avem dreptate.