| Dacian223 a întrebat:

Sunt baiat si am 20 ani, de 2 saptamani tenul meu a inceput sa se umple de acnee,nu stiu motivul nu am mai avut probleme cu acneea pana acum,eu m-am gandit sa imi cumpar gama de la gerovital plant stop acneea, dar nu stiu cat de buna este, vreau sa va intreb daca este ceva de capul ei sau daca nu sa imi recomandati altceva.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca Crema Bioderma Sebium Global, cumpara-ti un gel de curatare pe care sa-l folosesti de doua ori pe zi ( dimineata si seara ) ca sa iti menti tenul curat, eu iti recomand balea med ultra sensitive waschgel, costa doar 10 lei si se gaseste in DM. Este bine formulat, n-are iritanti si nu usuca tenul - produsele care usuca tenul ne pun in actiune glandele sebacee ( tenul prin uscarea excesiva intelege ca trebuie sa produca mai mult sebum ) si de aici ne trezim cu puncte negre, albe si cosuri.
https://media.meindm.at/......79_B_P.jpg

Vezi si raspunsul meu de aici ( e ultimul ) si tine cont de regulile alea :
https://www.tpu.ro/......eramtolog/

Uite un comentariu demonstrativ care ne arata ce se intampla cand aplici iritanti pe ten, chiar daca efectele nocive nu sunt evidente de la inceput timpul isi spune cel mai bine cuvantul :
" am luat si eu produsele in afara de baton, le folosesc de o luna, se vad unele schimbari in privinta cosurilor, dar mi-a uscat fata tare, acum este si lucioasa si uscata si se deshumeaza, ce as putea face sa nu se mai deshumeze si sa nu mai fie uscata? "
http://www.icosmetice.ro/......acnee.html

Crema ultra activa contine alcool denaturat ca al 4-lea ingredient - adica mai simplu te duci la farmacie si iei o sticla de spirt ca rezultatele sunt aceleasi - tenul tau o sa fie sensibilizat, se va descuama, o sa produca mai mult sebum iar sebumul este un mediu proprice pentru bacterii - din start crema este exclusa. Nu mai mentionam ca are sulf iar sulful are un pH ridicat si favorizeaza si el dezvoltarea de bacterii si sensibilizeaza pielea. Boswellia Serrata Resin Extract poate sa fie un ingredient calmant pentru piele dar un ten sensibil (sau sensibilizat de minunatul alcool :>:> ) nu cred ca mai are nevoie si de un extract natural care are si rolul de a parfuma deci sensibilizeaza pielea. Avem si menthol ca sa ne iritam si mai bine fata, tot felul de extracte pompoase ca sa ne dam eco, bio si ce mai vrem noi cand ele de fapt sunt iritante. Daca este natural nu inseamna neaparat ca e mai bun.

Gelul spumant :
http://www.icosmetice.ro/......acnee.html

Alta minune eco care contine extract de iedera ( speram ca nu otravitoare =)) ) si busuioc ( asta poate sa fie din munitia popei atata timp cat e bio :)) ) - ambele ingrediente sunt iritante, mai avem si parfum si doi conservanti foarte iritanti. De ce ai da banii pe asa ceva, eu am castigat dracia asta de gama la un concurs si asa frumos mi-am iritat tenul cu gelul asta si mi-au aparut niste cosulete mici care doar se simteau de nu mi-a mai trebuit gerovital. :))

Crema sebo-reglatoare purificatoare Gerovital Plant Stop Acnee
http://www.icosmetice.ro/......acnee.html
Alta porcarie plina de iritanti care o sa-ti activeze producta de sebum, o sa ti-l regleze la intensitate maxima :))

Fluid tonic purificator Gerovital Plant Stop Acnee
http://www.icosmetice.ro/......acnee.html
Ingrediente : apa, alcool si alti iritanti - Bine, pa - nu ne intereseaza despre dansul

Ok, m-am plictisit sa citesc ingredient, mi-e foame si probabil nici n-ai ajuns sa citesti pana aici. =))

| Dacian223 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de raspuns, eu folosesc de ceva timp un gel de curatare de la Balea, se cheama Balea Men Fresh Waschgel(imi place ca imi face sa imi simt pielea mai fresh), in cam cat timp isi face crema de care mi-ai zis tu efectul? Nu de alta dar pur si simplu urasc sa am tenul pliin de acnee, chiar nu inteleg cum de mi-a aparut asa peste noapte.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cosmiinna a răspuns:

Buna. Si eu am avut probleme cu acneea in deosebire pe barba. Am fost la dermatolog si mi-a dat un tratament care pe langa ca e scump ca naiba nici prea multe efecte nu a avut. Ce iti pot recomanda cat de cat ieftin si usor pentru inceput ca sa vezi daca are efect asupra tenului tau este un gel de curatare al tenului gasesti din diferite game yves rocher, garnier. eu am unul de la effaclar e vreo 40 de lei 200 ml si mai apoi sa iti cumperi argila. Argila iti usuca tenul, iti faci o masca si o ti cam 15 minute dupa care te speli cu apa calduta. Deci prima data iti speli tenul cu gelul de curățare oricare decizi sa ti-l cumperi si dupa iti pui masca de argila pe fata. Mai multe detalii o sa iti dea la farmacie. Ai putea sa faci si un tratament pentru puncte negre la salon unde iti deschide porii si ti se scot toate impuritatile de pe fata asta costa in jur de 60 de lei. Succes

5 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de acnee.Ca sa primesti un tratament pentru ceea ce ai tu, trebuie sa mergi la dermatolog ca sa iti spuna exact ce trebuie sa iei.
Ce sa zic, merita sa mergi la dermatolog decat sa te trezesti cu niste chestii pe fata mai aiurea fata de cum le ai acum si pe urma sa regreti ca "prostuta aia de farmacista mi-a dat ceva si mai rau mi-a facut".
Bafta.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Bianca_Bănică_1993 a răspuns:

Incearca crema antiacneica de la Elmiplant. Este foarte buna si costa numai 13 lei.

| Adrian_Mikey_2001 a răspuns:

O solutie simpu ar fi sa dizolvi bicarbonat de sodiu(se gaseste la orice alimentare) si sa te speli cu el pe fata ceva timp, vei scapa de si nici nu iti mai vor creste altele