| DopeNope a întrebat:

am o problema, parul meu este foarte aspru si vreau sa schimb chestia asta dar nu stiu cum, imi puteti spune si mie un sampon si un conditioner bun? cum trebuie sa-l spal, cat de des, ce produse trebuie folosite? stiu ca sunt chestii banale dar ma gandesc ca fac eu ceva gresit si vreau sa schimb asta. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dată pe lună pune-ți ulei de măsline sau de cocos pe toată lungimea părului, ( asta seara) acoperă-l cu o pungă, ceva + fes și îl speli de dimineață.
Apoi, încearcă să îți speli părul undeva după 3 zile. Șampon și balsam... încearcă ceva fără sodium lauryl sulfate ( ex: Shauma, Elseve, Garnier, Marseillaise, Johnsons baby etc ) sau unul organic, dar astea-s foarte scumpe.
Poți încerca în fiecare săptămână câte o mască cum ar fi:
( Ți le enumăr că așa îmi este mai simplu)
- cele în combinație cu ou
a) ou+ 2 linguri de smântână + ulei de măsline + o linguriță de miere - o lași o oră și te speli
b) ou + ceai de mușețel + 2 linguri ulei de măsline - asta o poți lăsa cât vrei
c) ou+ smântână
d) ou+ ulei de măsline+ smântână
- baggy method : te speli normal pe păr, te dai cu balsam sau diferite uleiuri pe toată asprimea părului, te acoperi cu folie și fes, stai în jur de 3-4 ore, 7 dacă poți și apoi te speli normal ( șampon și balsam )
- ulei de măsline și miere
- masca cu bere :clocotești bere și o pulverizezi pe păr
- ceaiuri : de mușețel, de galbene sau de sunătoare

Alte chestii :
- nu folosi apă fierbinte, ci ușor caldă, la limpezire dă cu apă rece pe vârfuri
- nu-ți usca părul cu nimic altceva în afară de un tricou ( nici măcar prosop! )
- după ce te-ai limpezit, poți pune jumătate de linguriță de miere într-un litru de apă să te dai cu el
- nu folosi placă, uscător sau ondulator fără protecție termică
- tunde din vârfuri din trei în trei luni
- nu-ți decolora părul
- rezultate o să apară după vreo 2-3 luni dacă faci ce te-am sfătuit.
Baftă.

7 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Produsele vivese senso duo sunt foarte bune pentru astfel de probleme, atat uleiul cat si samponul. Eu le folosesc si sunt foarte multumita de acestea. Bafta! happy

| nugasescusernameliber a răspuns:

Fa-ti masti cu ulei de masline daca e aspru, sau clateste-te dupa spalare cu o cana de apa in care ai pus o jum.de lingurita de otet DE MERE(nu miroase), il lasa lucios(nu gras) si moale.

| Holy2010 a răspuns:

Samponul conteaza mai putin insa masca sau balsamul fac diferenta. Incearca sa saturezi parul cu balsam si aduna-l sub o casca de dus. Stai cu ea o ora si apoi clateste. De asemenea... dupa ce ai uscat parul pe jumatate foloseste spray-urile de la Gliss pe toata lungimea firului, piaptana-l si apoi usca-te pana la final. Iti garantez ca nu o sa-ti vina sa crezi cat de moale si flexibil e parul tau.

| Caood a răspuns:

Samponurile Lush și conditionerul sunt foarte bune încearcă produsele lor din păcate nu se găsesc in România dar poți încerca firma Macademia se găsește la Douglas

| AlexAndrei99 a răspuns:

Cu șampon de cal. Da, suna puțin cam ciudat, dar iti recomand. Este un șampon extraordinar, iti lasa parul moale, cu volum și tot ce vrei. Poți citi mai multe pe net despre șamponul de cal. Eu unul îl folosesc si sunt foarte mulțumit. Iar partea cu spălatul acum depinde de tine, odată la 2 zile eu cred ca e ok.
Prețul este accesibil si iti da șamponul intr-o sticla de 1kg.
Sper ca o sa te ajute pe viitor.

| IulianCreativ a răspuns:

Bun în primul rând parul trebuie spălat minim odată la 2zile maxim 4 deoarece devine uleios.
Cu șamponul acum, eu folosesc -Cien- aloe vera dar depinde ca de exemplu la mine merge dar la tine poate nu de aceea trebuie sa încerci mai multe tipuri până îl găsești pe cel bun.
Bafta.