| MoroșanuGigi324 a întrebat:

Salut TPU!
Aș avea câteva întrebări despre piele:
1. Ce sunt arsurile solare?
2. Cum le-aș putea trata acasă cu remedii naturale pentru a avea o piele cat mai deschisă la culoare ca cea inițială și catifelată?
Dacă nu ce creme ar trebui sa folosesc pentru problema aceasta?
Se poate rezolva la medic, permanent?

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Arsura solara este o reactie inflamatorie a pielii, la actiunea radiatiilor UV, prezente in lumina solara sau produse de surse artificiale, cum sunt lampile cu ultraviolete sau solarul. Pielea rosie, dureroasa si care se simte fierbinte la atingere reprezinta semne ale arsurilor solare. Doar 15 minute de expunere la soare puternic, fara a-ti proteja pielea, sunt suficiente pentru ca pielea sa fie deteriorata. Totodata, spre deosebire de arsurile termice, ale caror efecte se vad imediat, in cazul arsurilor solare, manifestarile pot fi observate si la patru ore dupa expunere.

Arsurile solare repetate si, in general, supraexpunerea indelungata la soare accelereaza procesul de imbatranire a pielii si reprezinta una dintre cauzele principale ale aparitiei cazurilor de cancer de piele, asa cum sunt carcinomul cu celule bazale, carcinomul cu celule scuamoase si melanomul, cea mai grava forma de cancer de piele.

Nu situ remedii naturale, dar poți gasi pe net, în magazine sau farmacii produse speciale pentru tratarea arsurilor, de la Gerovital, Avene, La Roche Posey etc, sunt foarte multe.

Iar pentru Prevenție, e super important sa te dai cu SPF mai ales vara, peste tot unde pielea va fi expusă la soare (ten, picioare, mâini etc). Eu mă dau mereu cu SPF. Vara folosesc SPF 50!

| Moggy a răspuns:

Arsurile solare apar in urma expunerii indelungate la raze ultraviolete (de la soare puternic) si se manifesta printr-o piele roșiatică ce se va exfolia ulterior.
E recomandat sa folosesti crema de protectie UV atunci cand stii ca syai mult in soare.
Totusi, daca te-ai ars, du-te la farmacie sa ti se recomande acolo o crema hidratanta.

Răspuns utilizator avertizat