| Mimiiii a întrebat:

Astăzi mi-am scos niște puncte negre de pe nas (menționez faptul că nu am stat cu fața la aburi sau etc) și după aproximativ 2 ore mi-au apărut niște pete roșii pe nas. Cred că sunt niște vase de sânge sparte. Nu știți în cât timp dispar? Cu ce le pot face să dispară mai rapid? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti le-ai scos singura sau ti le-a scos cineva prin apasare, inseamna ca ti-ai facut singura acel necaz si corpul are nevoei de cateva zile sa vindece piele tumefiata.
Punctele negre se scot extrem de usor printr-un proces mecanic, fara pic de durere si fara sa-ti iriti sau tumefiezi pielea fetei, printr-un masaj mecanic, cu apa calda, clabuc de sapun si malai.
Se spala fata cu apa calda si sapun, clabucindu-se f bine.
Se lasa clabucul pe fata si maini si se introduc doar varful degetelor in malai, dupa care se pun pe fata, incepand curatarea prin miscari circulare, de pe frunte, curatand cu rabdare, fiecare cm de piele.
Atentie: a se evita ochii - fara a se curata pleoapele.
Punctele negre sunt puncte de mizerie, de la impuritatile din aer, amestecate cu transpiratie si posibil machiaje.
Dupa terminarea curatarii cu malai, calbus si apa, se clateste fata cu apa calduta si se strege f usor cu un prospop curat si pufos.
Fata se intretine usor, daca este spalata zilnic cu apa calda si sapun, fara nici o scuza, cand ai intrat in casa, dupa ce ai revenit de la scoala, de afara sau de la sport.

2 răspunsuri:
| Atim a răspuns:

La fel am pățit și eu si m-am învățat minte. Cat de repede dispar nu poate sa iti spună nimeni, fiecare om are ritmul lui de vindecare. Poti mâine sa fii ok sau poate dura câteva zile. Eu am fost roșie cam 2 zile

| CorneliaMorar a răspuns:

Doar timpul le rezolva!