| lazzaruss34 a întrebat:

Salut TPU! Cum îi pot convinge pe părinții mei să mă lase să mă epilez pe mâini? Nici nu vor sa audă așa ceva dar nu înțeleg că la mine parul de pe mâini e foarte des, negru și vizibil, am mai încercat să le explic de nu știu câte ori că nu mă iau cu lama pentru că sunt conștientă ca va creste oribil, vreau să îl iau cu ceară

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te razi, parul va creste si mai tare.
La fel se intampla si cu epilarea, dar mai incet.
Daca parul este pe dosul mainii, acesta este din cauza hormonilor barbatesti. Firele insa nu vor creste mari, fiindca se uzeaza la frecarea cu haine sau alte obiecte.
Multi barbati au fire de par si pe maini, nu te ingrijora!

| lazzaruss34 explică (pentru Bula):

Nu sunt băiat laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru Bula):

E fata...

| Bula a răspuns (pentru lazzaruss34):

Poti decolora firele cu apa oxigenata si nu vor fi vizibile atat de puternic.
Cu timpul este posibil sa dispara complet.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, tu abia acum termini clasa a VI-a, asa-i?
Asadar ai 11-12 anisori si vrei sa te epilezi, de ce?
Cred ca parintii tai au foarte mare dreptate si ar trebui sa-i asculti.

| lazzaruss34 explică (pentru Violleta2022):

Termin a 8 a bruh, de epilat prima dată m-au lăsat la 11 ani dar cu epilarea parului de pe mâini mi-au spus că până la 18 ani nu mă lasă să îl dau jos

| Violleta2022 a răspuns (pentru lazzaruss34):

Daca in Iunie 2021 abia terminai clasa a V_a, cum poti sa afirmi ca acum termini a VIII-a? :))

Noroc cu arhiva formului ca tine minte toate minciunile:

"în 18 Iunie 2021 | lazzaruss34 a întrebat:
Salut TPU! Astăzi am avut premierea de sfârșit de an școlar, am avut media 9, 78 și mențiunea 2, e ok pentru clasa a-V-a?"

https://www.tpu.ro/......asa-a-v-a/

| alina2k18 a răspuns:

Fa-te direct, eu ma fac de la 15ani pe antebrate laughing si al meu era des si fluffy asa dar deschis la culoare desi in rest era negru pana corbuluiwinking
Eu ma fac cu epilatorul de fff multi ani, am facut cu crema cand eram in liceu.
Cu ceara nu am cum singura, e cam dificil.
Dupa f multi ani de smulgere pot spune ca s-a rarit considerabil si viteza de crestere s-a incetinit.
Fa-te fara griji, nu arata deloc bine parul f des pe antebratele unei femei indiferent ca e blond auriuwinking
Parintii or sa te inteleaga, zi-le si tu ca esti domnisoara si ti-a zis o doamna cand asteptai busu laughing ca e frumos epilata ca esti fata marewinking

| alina2k18 a răspuns:

Nu creste mai mare, nu mai dezinforma, cand creste atinge fix lungimea pe care a avut-o inainte.

| Brizbriz a răspuns:

Sincer, inteleg sa nu te lase sa iti faci un tatuaj, sa iti pui un inel in nas, sau alta tampenie dinasta, dar sa nu te lase sa epilezi ceva vizibil si urat, asta nu mai inteleg, cam dusi cu pluta parintii tai, sincer

in locul tau m-as epila fara binecuvantarea lor, nu e sa zici ca ai nevoie de varsta sau aprobarea unui adult, ca sa cumperi ceara de epilat sau sa te duci la salon

cum era aia, mai bine iti ceri scuze dupa, decat permisiune inainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu în locul tău m-aș rade pe mâini apoi le-aș arăta și le-aș zice zâmbind: Uitați, nu m-ați lăsat voi dar eu tot am făcut-o. De una singură. big grin

| Jessica1235 a răspuns:

E ciudat că nu te lasă să te epilezi pe mâini, nu am mai auzit de așa ceva. Ei ar trebui să se gândească cum te simți tu și să te lase. Nu cred că îi poți convinge, de obicei părinți când își bagă o idee în cap nu și-o mai scot.

| IoanaMaria321 a răspuns:

Bula are dreptate

| lazzaruss34 explică (pentru IoanaMaria321):

Sunt fată, dacă eram băiat nu m-ar fi interesat așa ceva