Întrebare recomandată | cnvv a întrebat:

Salut, TPU!
Cum pot sa imi scot punctele negre?

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Vei gasi aici foarte multe tratamente:
https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=remedii+puncte+negre

| CuriousStuff a răspuns:

Exista o gramada de masti pentru puncte negre. Majoritatea dau si rezultate foarte bune si sunt usor de folosit.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu risca cu tot felul de masti, creme si prostii, poti face o iritatie de toata frumusetea. Mergi la un dermatolog, iar el te poate ajuta cu siguranta.

| weirdfirefly00 a răspuns:

Mergi la un medic pentru ca problema ta nu o sa treaca ca prin minune iar mastile sau chestiile care le aplici tu dupa spusele oamenilor nu stiu daca au efect sau au un efect slab. Cosurile/ punctele negre au cauze multiple precum genetica, hormoni/ pubertate, alimentatie, igienta si etc. Deci e foarte greu sa tii sub control si poate doar cu un medic si un tratament bun si tintit pentru problema ta poti sa rezolvi.
Problema e la tenul tau, glandele sebacee secreta prea multa grasime si ai niste gaurele pe unde iese aceasta grasime si oxideaza si se inegreste la contactul cu aerul. Solutia temporara ar fi simpla si utila cred, exista in farmacii sau magazinele de cosmetice niste benzi speciale pentru scos punctele negre. Sunt niste chestii micute ca un scoci special pe care le lipeste pe nas, barbie, obraz si apoi cand le dezlipesti, se dezlipesc si acele punctulete. De asemenea sa ai grija sa te speli mereu bine pe fata, nu exagerat, eventual cu un sapun de bebelusi sau un gel special pentru fata, pana la alte indicatii ale medicului, poate o sa iti treaca oricum in timp. Bafta.

| madalina12sw a răspuns:

Ai nevoie de:

-1 lingura de bicarbonat
- cateva picaturi de apa.

Vei obtine o pasta groasa. Aplic-o in zonele cu puncte negre si dupa 10 minute clateste fata.