| Gavrila2003 a întrebat:

De ce imi transpira capul foarte des? Stiti cumva cum as putea sa nu mai imi fie parul gras?

Si as mai avea o intrebare:

De ce fac matreata? Stiti cum pot sa scap de ea? İmi puteti recomanda o solutie anti matreata?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

-Pielea capului, transpira din cauza caldurii, a stresului, emotiilor.La fel cum iti transpira pielea corpului.
-Parul este gras,din cauza sebumului eliminat de glandele sebacee, ce apara pielea capului si firul de par sa nu se rupa.
Trebuie sa nu te speli foarte des(cu cat te speli mai des, cu atat se ingrasa mai repede), cu apa calduta si un sampon hidratant, pentru par gras.Te speli la 5-6 zile,iar daca este neaparata nevoie,te speli doar cu apa calduta.
-Matreata apare din cauza irigarii insuficiente a pielii scalpului cu sange,a deshidratarii, excesului de sebum, dereglarilor hormonale, existenta unei ciuperci(Malassezia), poate o lipsa de zinc si seleniu.

3 răspunsuri:
| LoriLoL a răspuns:

De cate ori pe sapt te speli?

| Pinky2000 a răspuns:

Matreata poate fi cauzata de samponul pe care il folosesti. Incearca sa il schimbi cu unul special pentru anti-matreata. Cat despre cealalta intrebare...chiar nu stiu. Sper ca te-.am putut ajuta!

| Faye00 a răspuns:

Foloseste sampon uscat si vei prelungi viata parului neuns cu cateva zile, doua, trei...