| Krs123153 a întrebat:

Folosesc mierea pe fata in fiecare dimineata pentru ca mi se pare foarte buna. Are ceva daca o folosesc in fiecare zi?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e ok pentru ca are proprietati antiseptice care vor ajunge sa-ti usuce tenul. Mierea o poti folosi de 2 ori pe saptamana ca masca, o tii aproximativ o ora iar apoi clatesti cu apa.
Pentru hidratare foloseste o crema de fata efectiv. Daca vrei ceva mai accesibil, ti-o recomand pe cea de la Elmiplant. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti sa dormi in cada in ea, important e de unde o procuri. In comert este f multa falsificata sau oricum e prelucrata prin procese industriale ( conf normelor UE ) si denaturata ( a pierdut proprietati ), poate fi chiar toxica pentru ca e pasteurizata la 70 gr. Mierea nu se incalzeste la peste 40 altfel o faci praf. Produsele apicole din comert sunt porcarii nocive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa folosesti miere zilnic atata timp cat iti prieste tenului.

Si acum sa aberez si eu un pic :

Sapunul nu se aplica pe ten, sunt foarte putine sapunuri care pot fi aplicate pe ten, cele sydent de exemplu. Gasesti aici un articol : http://adiana.ro/......a-tenului/

Scortisoara si zeama de lamaie sunt iritante pentru ten, vitamina c este benefica pentru ten doar cand se regaseste in seruri, creme sau in uleiuri. Poate sa fie sub forma de magnesium ascorbyl phosphate, l-ascorbic acid, ascorbic acid, ascorbyl glucosamine.

Un produs care este cu adevarat benefic pentru ten o sa-si mentina mereu proprietatile atata timp cat calitatea lui nu este alterata. Singurul lucru care se poate schimba, ca acel produs sa nu mai functioneze la fel de mine ca la inceput, este tenul tau. Pana la urma imbatranim pe zi ce trece, poluarea isi spune cuvantul in timp si noi de la produse obtinem initial punctul maxim de beneficii, dupa nu mai vedem minuni pentru ca produsul ala iti mentine tenul doar si mai mult nu ai ce sa primesti din partea lui.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Da are pentru ca iti bati joc de ea. Incearca cu lapte sau cu sapun si creme

| Felissa13Eden a răspuns:

E super ok.
Poti sa o combini cu scortisoara si sa o aplici peste un cos sau imperfectiune happy

| Holy2010 a răspuns:

Nu are nimic. Stiu pe cineva care foloseste de ani de zile metoda asta si nu are nici o problema cu tenul. Drept e ca si restul produselor folosite sunt naturale sau organice dar cu siguranta si mierea are efect.

| urseyul a răspuns:

Nici sa exagerezi nu este prea ok, se poate ca fata ta sa se obisnuiasca in timp cu mierea si dupa sa nu mai aibe nici un efect poate chiar din potriva

| Figaro69 a răspuns:

Salutare, mierea aplicata pe fata este foarte buna deoarece hidrateaza, dar cuprinde si propietati antioxidante şi antibacteriene. Nu este o problema daca o folosesti in fiecare zi, DAR ai grija sa speli fata inainte si dupa ce aceasta isi face efectul, ma refer la respectarea unor masuri de siguranta happy

| xTreabaMea a răspuns:

E ok big grin
Dar eu iti recomand ca mierea respectiva sa o combini cu sucul unei lamai big grin