| djsjs a întrebat:

Sunt baiat si am observat ca parul meu dimineata sau dupa ce fac dus nu imi sta cum vreau si trebuie sa fac multe chestii ca sa imi stea cum vreau cum ar fi sa mi-l pieptan, sa il ud un pic cu apa rece, dupa iar dau cu mana prin el sa-mi stea si tot repet chestia asta pana imi sta cum vreau. Inseamna ca am par aspru sau uscat? Sau parul aspru este acelasi lucru cu parul uscat? Ce as putea sa fac? Tin sa mentionez ca eu am mai avut si o chestie la scalp si din cauza ei acum am cateva fire de par care sunt ca parul ars si nu am ce sa le fac dar se regenereaza la un moment dat si in plus imi mai fac si diferite masti de par si ma dau cu lotiune cu petrol de la Gerovital de 2 ori pe sapt. iar cu masca cu ulei de ricin, miere si vitamina A de 3-4 ori pe sapt. Ar trebui sa renunt la masti sau e ok sa mi le fac? Dau funda celui mai detaliat raspuns

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica, sa pui petrol pe par? Nici nu ma mir de ce ti l-ai ars in halul asta.
Pe par nu pui nimic, pui la radacina firului de par uleiuri hidratante sau revigorante, dar arunca masca cu petrol, ca asa ceva nu-i sanatos si nici normal.

| djsjs explică (pentru Violleta2022):

Este o lotiune care contine ulei re ricin, petrol, vitamina A si E si mi l-a recomandat frizerul pentru regenerare si pentru parul degradat sau deteriorat si se da cu ea de 2 ori pe sapt. timp de 2-3 luni. Cauta pe google Gerovital Tratament Expert Lotiune cu Petroleum si o vei gasi, nu este nimic anormal deoarece petrolul regenereaza parul bine si rapid. Dar in fine, daca poti sa-mi spui te rog daca parul uscat este acelasi lucru cu parul aspru ca sa stiu ce fel de sampon sa-mi cumpar. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru djsjs):

Pare a avea reviuri foarte bune, uite si tu aici 48 de reviuri:
https://www.farmec.ro/produse/par/lotiune-cu-petroleum-546.html#opinii

Nu am stiu de produsul asta si stiu ca, tot ce contine petroleum trebuie ocolit, dar nah, sunt situatii cand (se pare ca) ajuta.

Da, parul uscat este aspru!
Probabil ca dupa ce termini tratamentul, il va inmuia.
In ce privesc sampoanele, poti folosii orice, ca il pui pe cap, degreseaza si curata parul si se scureg apa. Ce-i important de folosit, este balsamul de par, care sta 3-4 minute pe par si acela face toata diferenta. Incearca Pantene (silky), adica matasos.