| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am parul pana la urechi, problema e ca l am ars destul de tare cu feonul... e jumatate din el ars, plus ca il spal in fiecare zi pentru ca il am gras... si in plus, sta urat( zici ca am niste antene in cap in anumite zone unde e ars )sa l las sa creasca in continuare? Daca e jumatate din fir ars o sa mai creasca? Eu il vreau pana la umeri. o sa mai imi creasca pana la umeri daca il am asa ars? :/

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El de crescut o sa-ti creasca dar nu o sa se vada rezultatul deci tie o sa ti se para ca stagneaza. Daca este ars o sa ti se tot rupa firicele de acolo de unde este ars si normal ca o sa pierzi din lungime in mod inegal. Cred ca ai observat daca te piepteni peste chiuveta ca iti pica fire mai lungi/mai scurte, nu?

Pentru par gras iti recomand sa incerci samponul head and shoulders classic clean 2 in 1, musai sa fie 2 in 1. Am observat ca cel care nu e 2 in 1 imbacseste in ultimul hal parul.

Poti sa aplici niste uleiuri ca sa-l mai hranesti. Aplici ulei pe toata lungimea firului de par ( poti si pe scalp dar uleiuri cu o concentratie a acidului oleic scazuta cum este cel de jojoba ), acopera parul cu folie alimentara/punga/casca de dus si un prosop. Stai cu el asa cat mai multe ore - 3-6-12 ore. Cu cat mai mult, cu atat mai bine. laughing Dupa clateste-l cu doua samponari si asigura-te ca este curat.
Poti sa folosesti ulei de : ricin, migdale dulci presat la rece, masline ( gasesti in auchan - e 10 lei sticla de 500 ml ), cocos, argan etc.

Poti sa incerci timp de o luna sa aplici in fiecare saptamana ulei si sa vezi cum se comporta parul tau. Nu te astepta sa ti-l lipeasca precum picatura acolo unde e ars dar sigur o sa fie o schimbare in bine. Indicat ar fi sa-l tunzi de acolo unde e ars si sa nu-l mai degradezi. Incearca sa-l lasi sa se usuce natural si nu-l freca cu prosopul. Foloseste miscari usoare de tapotare pentru absorbtia apei.

PS: mi se pare asa amuzant ca ti s-a ars parul de la feon. Eu inainte il spalam zilnic, il uscam zilnic cu feonul si il indreptam cu placa (ghici ) tot zilnic. Si nu era ars, ba chiar un coleg mi-a zis " Nici nu ai parul gras sau ars, probabil nu folosesti placa sau feonul - e drept natural, nu? " Eram pe jos in secunda aia. laughing

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie sa-l tunzi sa se regenereze si sa faci masti nutritive pentru el daca foloseti atat feonul.
Sa mai raresti si spalarile, macar la 2 zile sa-l speli, o sa ramai fara par in cap in ritmul asta!

| OoBunnyoO a răspuns:

Singura solutie este sa il tunzi. Va continua sa se rupa daca este ars si va arata urat.

Iar dupa ce il tunzi, evita sa il usuci cu uscatorul la temperaturi mari si incearca sa folosesti si balsam de par daca vrei sa il lasi sa creasca pana la umeri.

| WittyK7 a răspuns:

Parerea mea este sa-l tunzi... daca il vei lasa sa creasca o sa-l ai si mai gras, si o sa trebuiasca in fiecare zi sa te speli pe cap. Iti zic din propria experienta tongue