| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

vin cu o problema medicala, cred ca am varicocel, simt o durere, tensiune in testiculul stang si este putin mai lasat decat dreptul, se simte mai ales in timpul efortului fizic, dar nu stiu sigur daca am acesta afectiune, vreau sa va intreb daca se vede la ecografie? Sau sa ma duc la un chirurg pentru un control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Calea legala si corecta este medicul de familie si acesta iti da trimitere la un medic specialist. Mersul direct la specialist te face sa platesti bani si, poate, degeaba (sa nu fie specialistul necesar).

| GdX a răspuns:

Te duci la medicul urolog. Varicocelul daca stii sa palmezi scrotul il simti si singur. De asemenea daca e putin marit poate fi hidrocel. Si da..la o ecografie se vede. Mergi la un urolog care are si ecograf ca sa mu te trimita pe te miri unde sa faci ecografia.

O sa iti zica sa stai o perioada sa nu mai faci efort fizic, sa fllosesti chilot tip slip si daca faci sala sa folosesti suspensor.

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru GdX):

Venele din stanga sunt mai marite si mai groase decat cele din dreapta dintre testicule, si testiculul stang e mai lasat, o sa ma duc la un urolog, totusi tu spui ca e varicocel, de hernie inghinala am fost operat si am scapat, dar doar problema asta o mai am, e nasol sa dai din una in alta...

| GdX a răspuns (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Stai chill. Nu esti singurul. Singura problema e ca poate afecta fertilitatea.

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru GdX):

Daca as afla diagnosticul as zice ca metoda chirurgicala ar fi cea mai buna cale, sunt riscuri la aceasta operatie daca m as opera la stat?

| GdX a răspuns (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Ce ai sa te operezi de la varsta asta? Ti-a zis medicul sa te operezi? Eviti pe cat posibil operatia ca pe urma mai repede se poate agrava daca nu stai cuminte. Daca nu ai abonament la o clinica privata sa mergi direct la specializare, sau ai dubii mergi la medicul de familie sau la medicina generala si de acolo iti da trimitere catre specializarea de care ai nevoie.

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru GdX):

Deja am dureri sacaitoare in testiculul stang, zilele astea o sa fac o programare la urolog, dupa o sa iau o trimitere de la medicul de familie si o sa rog urologu sa mi faca o eco sau cv, stie el mai bine, dupa probabil ma voi interna in spitalu de stat si ma voi opera, faza e ca nu cred ca ma va opera laparoscopic, voi face operatia clasica

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru GdX):

Am dureri frate, daca asta o sa fie diagnosticul ma voi opera, nu-mi place sa stau cu un testicul mai greu si cu venele mai grele, problema e ca simt ca o greutate in testiculul stang si o durere sacaitoare...

| GdX a răspuns (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Deja ti-ai pus diagnosticul singur. Bravo. Stai cuminte. Nu mai face efort. Nu mai ridica greutati. Poti avea si altceva nu doar varicocel.

| GdX a răspuns (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Daca medicul va spune ca e de operat normal ca te operezi.

| AbidelecMarius15 a răspuns:

Salut.Pana la urmă ai avut varicocel?