| Andrei2111 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o pereche de adidasi online. Ca sa fiu sigur ca nu gresesc marimea mi-am masurat talpa (de la calcai la cel mai lung deget) si are 26.5 cm la care am mai adaugat eu 0.5 cm pentru a-mi fi confortabili. Din cate am inteles, marimea 41 inseamna 26.7 - 27.3 cm, dar ideea e ca adidasii pe care vreau sa ii cumpar au marimea 41 1/3, imi vor fi cumva prea largi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

41 1/3 sunt mari. Cauta 41 sau chiar 40 2/3 pe acelasi sistem de marimi. Cel mai bine probezi. Care deget e cel mai lung? Degetul mare sau cel de-al doilea?
Ca idee generala sunt 2 sisteme de marimi, atat din punct de vedere al sistemului de masurare cat si a unitatii de masura. Tu ai masurat in sistem european iar marimea ta e intre 40 si 41, 40 avand 26 2/3 cm (26.7) iar 41 27 1/3 cm (27.3). Asta teoretic ca practic in functie de marimea calapodului poti fi ori 40 ori 41.