| curious01 a întrebat:

Salut tuturor, va rog tuturor care stiti sa-mi raspundeti la intrebarea care urmeaza: am 14-15 ani si in urma cu un an au inceput sa-mi apara cosuri ca niste punctulete iar in iarna unele au fost mai mari, acuma nu sunt mari dar dupa ce le spal se inrosesc si ma enerveaza enorm acest lucru ( cosurile), ele sunt pe frunte nu chiar toata fruntea dar sunt destule si mai sint pe langa nas, prin parti si pe linga gura cateva, am folosit pana acuma un set de cremuri din SUA care se numesc Clean&Clear de 60 de$( sint 3 cremuri in acest set) si nu prea mi-a ajutat am folosit si Isotrexin gel si tot nu am simtit rezultate iar acuma folosesc Teen Derm K Concentrate ( Isis Pharma Dermatologie) made in France, si am simtit ceva rezultate dar ma enerveaza faptul ca daca trec unele apar altele (ele nu sint mari dar vizibile si rosii, nu suport aceasta) si doresc foarte mult sa-mi treaca caci nu le support, doresc sa-mi spuneti ceva care ati folosit si v-a ajutat sigur ( am auzit si de tratamente cu cartofi si fel de fel), vreau sa stiu ce v-a ajutat pe voi: tratamente, pastile sau cremuri, orice, principal sa-mi ajute, va rog toti care v-ati confruntat cu situatia aceasta ca mine si ati avut rezultate sa-mi raspundeti cum anume sa scap de ele si ce v-a ajutat, multumesc mult la toti

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu nu am avut problema asta, insa poate reusesti sa faci ceva cu zynerit si cu masti din argila.

| MisFit20 a răspuns:

Numai folosi creme alea mai rau fac tenului pentru ca contin chimicale, spalate pe fata cat de des poti cu apa si sapun.

| BLeur a răspuns:

Du-te la farmacie, spune-i să îţi dea un produs pe nume ZYNERIT şi să ţi-l prepare el/ea acolo să nu ai probleme. Această soluţie îţi usucă coşurile şi când te speli, cad singure. Îţi dai seama, dar înainte spală-te pe faţă cu apă şi săpun. Dimineaţa spală-te pe faţă bine să se ducă. În maxim 2-3 săptămâni o să-ţi dispară.

| CatalinPTM a răspuns:

Deci exact aceeasi o am eu, am cosuri pe frunte mititile, pe langa nas, pe barba, dar cel mai rau pe spate, deci de la fund pana la umar sunt PLIN, iar pe fata am observat ca incep sa treaca, am incercat si eu pasta de dinti, cartofi, castravete, nu a mers.Eu nu ma dau cu nimic.Mama zice ca e din cauza varstei.Eu am inceput sa ma spal cu apa RECE dimineata si seara.Si nu mai am asa multe.Asa patesc si eu, cand ma spal se inrosesc straight face. Deci eu ma spal cu apa rece seara si dimineata, atat laughing.Eu am 13 ani.
Bafta!
Daca scapi de ele sa ma anunti si pe mine, sa-mi zici cum ai scapat laughing

| loorentzoo a răspuns:

Cel mai bun tratament este cel medicamentos si se elibereaza numai pe baza de reteta se numeste roacutane si trebuie luat minim timp de 5 luni