| JamesWatson a întrebat:

Voi cumpărați 2/3 perechi mai ieftine de o calitate ok sau 1 pereche de calitate superioara?
Fac mai mult referire la barbati.
Ca pret ma refer 2/3 la 150-200 Sau 1 la 300-450.

Răspuns Câştigător
| BECKY1234567 a răspuns:

Mna acum fiecare cu ale lui... Pana la urma nu poti exclude fetele din a raspunde nu?laughing De obicei din experienta mea la incaltaminte de fiecare data cand luam ceva mai 'ieftin' ma asteptam ca dupa un timp mai scurt sa se rupa ba in bot ba pe lateral...Prefer sa iau o singura pereche care sa stiu ca cel putin 2-3 ani sau chiar si mai mult depinde si de terenul pe care circuli activitatile desfasurate de tine etc. Dar in principiu iei ceva bun de calitate care sa nu te dezamageasca cand iti e lumea mai draga happy acu nu inseamna ca tot ce e scump e si bun ai nevoie si de noroc sa prinzi o pereche dintr.un lot la care s-a depus efort cu adevarat laughing Eu tot cumparam incaltaminte mai ieftina ca mna sa am mai multe modele si tot asa ca pana la urma gandeam ca tot papuci sunt si aia de 500 lei si aia de 100 dar nu e chiar asa. nu e tot una sa te bucuri de ceva ce iti place +3 ani si nu e tot una sa te bucuri doar jumatate de an. Insa fiecare isi cumpara in functie de buget si de nevoi

| JamesWatson explică (pentru BECKY1234567):

Asa mă gândeam și eu

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt genul care da 200-250 de lei pe incaltaminte. Dar nu mai mult. Si nici mai putin. Restul consider ca se plateste brandul, marca si adaosul comercial pe care unii vanzatori il fac de peste 200%. Acolo in magazine sa le putrezeasca incaltamintea la toti comerciantii care isi vand marfurile la supra-pret.
Pai zugravul cand se duce in casa la acesti patroni (pardon, tepuitori), ii intreaba cum vor sa fie lucrarea: mai calitativa sau mai putin calitativa -adica mai scumpa sau mai ieftina?
Dar majoritatea patronilor (adica teparilor) care dau marfa la supra-pret se invart in clasa politica sau pe langa aceasta.
Daca imi da garantie ca nu se uzeaza incaltamintea asa cum nu s-au uzat nici hainele si nici incaltamintea evreilor timp de 40 de ani in pustiu, atunci voi da si eu mai mult de 250 de lei pe o pereche de incaltaminte. ^_^

| Frank51 a răspuns:

Ambele, in functie de situatia financiara prezenta. Cel mai mult am dat 350 de lei pe niste adidasi de toamna, deci nu ma consider un impatimit de lucruri scumpe.

| Lucian2473 a răspuns:

Depinde cum stau cu banutii. Daca la momentul acela situatia financiara este mai buna, iau o pereche scumpa si rezistenta. daca nu, o singura pereche ieftina. O pazesc, o feresc si tine mai mult. Desigur, cei ce isi permit, isi pot cumpara 10 perechi scumpe.

| JamesWatson explică:

Multumesc tuturor celor care au răspuns.
Am ales raspunsul care mi se pare mie, că este cel mai bun. Dar toate sunt bune, multumesc pentru sinceritate.

| Sebastiann7 a răspuns:

In general, cam orice este de firma tine destul de mult, acum depinde si in ce imprejurari ii folosesti. Eu prefer sa imi iau o pereche mai scumpa decat ceva mai ieftin. Daca ar fi sa compari niste adidasi marca Nike, Adidas, Jordan, Vans, etc. cu ceva de calitate inferioara, cum ar fi adidasii pe care ii gasesti in piata, iti dai seama ca ar fi mai mare durabilitatea unora de firma, de asemenea, si aspectul este mai placut.

Dar daca tu te referi strict la articolele de firma. si aici difera pretul, nu sunt expert, dar banuiesc ca sigur exista un raport calitate-pret si aici. De exemplu, o sa iti las mai jos 2 perechi care se aseamana intre ele, insa una este in trend si e un model popular, si, desigur, are pretul mai ridicat, ambele produse fiind din acelasi material, dar probabil, cei mai scumpi cu o calitate ridicata. Eu de tin o pereche si sunt multumit de ei, de-aia am vrut sa iti las exemplul asta!

https://www.amazon.com/Son-Force-Ankle-High-Suede-Basketball/dp/B00OJP9DVE

Astia ar fi in medie 70€, iar modelul asemanator, boom, pret mai mare.

https://www.amazon.com/......mp_s_a_1_1 ie=UTF8&qid=1549803309&sr=8-1-spons&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=air%2Bforce%2B1&psc=1&th=1