| valentin2002 a întrebat:

Vreau sa îmi cumpăr un lingou de argint să îmi fac niste bijuterii și mă gândeam că nu știu unde să mă duc cu el. Știți cumva in zona Olt-Dolj vreun astfel atelier?

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Dar nu functioneaza chiar asa. E aproape imposibil sa mergi la un atelier si sa ceri sa iti faca un lantisor subtire, va fi o munca extraordinara, daca accepta cineva sa faca asa ceva.
Majoritatea atelierelor doar se ocupa cu asamblari (de ex iau lanturi standard de la furnizori si le taie, le imbina, le adauga diferite pandantive etc) sau cu decupari (decupeaza din tabla de argint diferite forme pe care le incorporeaza in bijuterii) sau cu sudari (de ex lipesc diferite forme pe tije ca sa creeze cercei). Poate gasesti pe cineva care sa faca inele din alea mai groase, diferite forme sau in general bijuterii masive, dar bijuterii delicate nu o sa faca nimeni din lingou.

| valentin2002 explică (pentru Furnicuta000):

Înțeleg...Mulțumesc de ajutor.

| Elelei a răspuns:

La orice atelier de bijuterii iti poate face ce vrei tu. In Craiova am vazut chiar prin centru, pe langa strada suspendata. Dar mai sunt si altele.