| NYØ2002 a întrebat:

Salutare. Am o mare problema. Nu pot scapa de matreata, ma tot lupt cu ea de ani de zile.Am incercat tot feluri de sampoane dar nici unul nu e bun.E din cauza ca nu ma spal bine pe cap? Si mama ma spala pe cap si tot degeaba, tot aveam dar mai putin.Depinde de care? Eu pana acum am folosit:Argan,Avon, cu sampon de cal, farmec si multe altele?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci fii antena, incearca sampoanele de la Vichy. De la farmacie se ia. Sampon antimatreata, sunt mai multe feluri, nu stiu exact codul sau ce il caracterizeaza, dar orice este bun. Este cam 40-45 de lei unul. Dar o sa te tina multe luni.
Si cu asta o sa se rezolve problema, garantez.

| WhiteLife a răspuns:

Mătreață e cauzata de o ciuperca ce face ca celulele scalpului sa se regenereze mai des decât e normal, de aici scuamele. Din cauza asta nu poți scăpa de ea cu un șampon din comerț, ai nevoie de ceva care să conțină o substanță ce distruge ciupercile. Așa că cel mai bine e sa te duci la dermatolog. Poți încerca și șampoane din acelea din farmacii, dar gândește-te că fiecare organism le percepe diferit și efectul pe care îl au lano persoana poate fi diferit la o alta persoana (mai slab, mai rapid etc). Daca te duci la medicul de familie și ceri trimitere la dermatolog e gratis, daca te duci pur și simplu, căuta ceva site al unul spital/clinici in apropiere de tine, ar trebui sa aibă și tarife.

| Yurisa a răspuns:

Eu am scapat de matreata cu sampon de la bioderma (node DS+) sapalat pe cap de 3 ori pe saptamana. E mai scump, se gaseste la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matreata este cauzata de o ciuperca numita Malassezia, atata timp cat nu folosesti un sampon ce contine ingrediente antifungice nu ai cum sa scapi de matreata. Sampoanele ce contin zinc pyrithione sunt foarte eficiente pentru tratarea matretei, trebuie sa te uiti pe lista de ingrediente daca vrei sa iti iei unul din supermarket. Syoss si Head and shoulders sunt doua brand-uri care folosesc ingredientul asta.

Asta mi se pare cel mai eficient, mancarimea dispare dupa utilizare, iar matreata dupa vreo 3 utilizari :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Alte variante eficiente :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038267

https://comenzi.farmaciatei.ro/......cm-p341712

https://comenzi.bebetei.ro/......ay-p123700

| SimonaNicoleta20 a răspuns:

Parerea mea e sa te duci la un dermatolog numai el te poate ajuta pentru ca e specialist si stie mai bine si eu m-am confruntat cu problema asta degeaba incerci sampoanele din supermaketuri nu te ajuta cu nimic eu m-am dus la un dermatolog si ea mi-a recomandat un sampon care a functionat si de atunci nu m-ai am probleme

| NYØ2002 explică (pentru SimonaNicoleta20):

Cam cat ar costa o sedinta la un dermatolog? si cam cat ar costa un sampon?

| SimonaNicoleta20 a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu zic sa incerci samponul Ducray Kelualul te costa in jur de 60 de lei dar e foarte bun incearca-l