| Marius1902 a întrebat:

Am o mica problema: de ceva vreme observ ca după ce îmi aranjez parul și il ridic oarecum in sus fiindcă am vârtej chiar în față pe mijloc, încep sa se lase fire de par care par asa "moarte" și din cauza asta trebuie sa bag mereu mana si sa le ridic. Nu folosesc nimic pentru par, gel, ceara, spuma sau mai știu eu ce chestie care le fixează pentru ca nu prea am nevoie si nu e nici foarte ok. Singurul lucru pe care il fac e ca ma spăl zilnic pe cap, un obicei pe care deja il fac de vreun an deoarece n-am cum sa imi aranjez parul dimineața daca nu îl ud. Doar cu apa nu e ok, asa ca pun si șampon happy după care il usuc cu feonul. Auzisem ca dacă te speli asa des, singurul aspect negativ e acela ca ti se îngrașă parul, in rest nu prea.
Care credeți ca e motivul pentru aceste fire rebele? Ceva sfaturi ar fi de folos.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema cu firele rebele este ca sunt lungi, slabite si uscate, fara sprijin.
Asta se intampla daca speli parul zilnic: grasimea din par este indepartata, nu are timp de regenerare, iar fara grasimi in el firul de par devine usor, este miscat de orice miscare de vant.

Daca nu reusesti sa te pieptenezi, atunci trebuie sa-ti lasiparul mai scurt (minim 5-6cm in aceea zona).
Poti fixa parul mai scurt ca putin lac de fixare.
Pentru timp de sezon cald, te poti tunde scurt (1-1.5cm) si nu vei avea asemenea problema.

| Dani6421 a răspuns:

Salut, in trecut am avut aceiasi problema, daca urmezi sfatul meu nu vei mai avea aceasta problema, in primul rand lasa orice sampon folosesti tu acum si foloseste head & shoulders, daca folosesti deja acest sampon e foarte bine, pastreaza-l si tot ce e nevoie sa faci este ca atunci cand te speli pe corp chiar si zilnic daca faci asta te speli si pe cap insa pur si simplu 5-10 minute uzi bine parul si te speli pe el fara sa pui deloc sampon in acesta sa fie foarte ud, apoi pui samponul te speli bine cu acesta il lasi in par 2-3 minute maxim apoi te clatesti foarte bine de acesta chiar si 3 minute daca te clatesti este mult mai bine in final termini sa te speli apoi cand iesi din cada/dus nu iti baga un prosop in cap si nu te sterge cu unul, pur si simplu il pui pe cap sa-ti absoarba apa din par dar nu te freci cu prosopul respectiv, il folosesti drept absorbant de apa din parul tau apoi te stergi pe corp cu un prosop etc te imbraci si mergi frumos intr-o oglinda, iei un feon in mana si o perie/pieptene si pur si simplu iti usuci parul cum doresti tu sa stea acesta si dupa nu mai umblii in el deloc o sa vezi ca o sa-ti stea foarte ok pe langa asta dimineata nu e recomandat sa-l uzi si sa-ti faci freza din nou mai mult il strici, mai bine folosesti de dimineata o ceara de par atentie nu gel, e o ceara mai nou acum si e foarte ok si convenabila la pret + un miros forta pur si simplu o aplici ca gelul de par si dimineata iti sta ok iar cand te speli pe cap seara cel mai probabil, aplici aceiasi pasi de mai sus, sper ca ti-am fost de folos.