| Aditzaaaa a întrebat:

Salutare.Am o problema care ma enerveaza foarte rau. De ce mi se ingrasa asa de repede parul si bretonul? Imi fac baie o data pe saptamana, deaorece asa am auzit ca e bine sa-ti faci ca sa nu se ingrase si sa ai matreata.Acea zi la mine este sambata, iar luni, deja il am gras si lins.Am auzit ca poate este si de la caciula, acum pe vremea asta, dar totusi mai sunt si alte fete care poarta caciula si nu li se ingrasa asa de repede. Ce sfaturi imi puteti da?
Va multumesc aniticipat!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regulile minime de igiena impun sa-ti speli parul la 3 zile, amxim 4 in conditii deosebite. Nu stiu cine ti-a spus ca asa este bine, dar denota o lipsa ingrijoratoare de igiena (ma intreb daca nu incepe sa miroase a murdarie, daca stai o saptamana nespalata). Probabil celelalte fete se spala, de aceea nu au parul murdar.

| Miina a răspuns:

Buna.
Eu ma spal pe cap de 3-4 ori si n-am matreata.
Asa nu se mai ingrasa si creste si mai repede[unghiile si parul cres cin apa deoarece sunt celule moarte].
Bafta!

| BlancaFantasma a răspuns:

Sincer,si eu ma spal tot odata pe saptamana. am incercat sa ma spal de 2 ori dar parul mi se ungea mai repede.ce sa zic si mie mi se unde dupa 2 zile, dar asta e! mai bine uns o zi doua si mi`l prind in coada, decat sa il spal de 3 ori pe saptamana sa mi se unga in 2 minute.normal cand ma enerveaza ca e uns imi fac baie,ca totul depinde de mine: daca ma simt bine EU CU MINE ce mai conteaza? si in plus cine ne place, ne place si asa, nu? bafta! si nu`ti spala parul de 1000 de ori pe saptamana ca e mai rau.si chestia cu "odata pe saptamana" ai citit`o probabil la utilizatorul greece:d si eu tot acolo am vazut.

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Spala-te mai des rolling eyes

| llliii a răspuns:

Pai unul din cele mai importante... nu sta nimai cu mana in par deoacrece grasimea este la baza firului de par si cand dai cu mana se intinde si ti se ingrasa mai repede si incearca sa folosesti un sampon pentru par gras ca o sa te mai ajute cat de cat :*

| Elliana534 a răspuns:

Eu sunt baiat am parul relativ lung il spalam odata pe saptamana pana cand sa realizez ca el se ingrasa rapid fac de doua ori pe saptamana, depinde si de sampon. De 2 ori pe saptamana baie exista riscul matretzi da dar decat sa arate parul libidinos mai bine de 2 ori. Eu fac sambata si miercurihappy

| amoramor a răspuns:

Spala-te mai des, cam de 3-4ori pe saptamana. Si incearca sa folosesti un sampon pentru par gras, cu balsamul aferent gamei de sampon folosit si aplica o data pe saptamana o masca naturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti bagi mana in par, peria dupa ce a fost utilizata o speli pentru ca grasimea depusa se repune si alte chestii, cauta pe google. Pielea capului este ca si pielea corpului, este la fel de predispusa la praf, poluare si toate tampenile care ne inconjoara in ziua de azi. Asa ca stilisti nu au nici-o problema cu spalatul in fiecare zi dar stiu din proprie experienta ca poate fi nasol sa te speli mereu. Eu m-am obisnuit sa ma spal zi de zi, fac asta de aproape 2 ani, a devenit obisnuinta. In plus eu folosesc un sampon pentru par gras, ti-as recomanda sa folosesti Gerovital pentru par gras ( il gasesti la farmacie ). Si il folosesti o data sau de doua ori pe saptamana, ce imi mai place este si samponul pentru cresterea parului de la Gerovital. Si de la Life Care sunt bune sampoanele, cele de musetel sau pentru par blond sunt bune pentru parul gras, au si sampoane speciale pentru aceasta problema.

| Annä_Anné_1997 a răspuns:

Te pot ajuta foloseste acest''Clear' shampon e foarte bun si nu se ingrasa parul il am si eu si e foarte bun, http://www.google.ro/......tp?/imgres costa doar 20 de lei!

| truesensation a răspuns:

Da este si de la caciula.Dar din contra daca ti'l speli odata pe saptamana se ingrasa mai repede.Incearca sa il speli la 3-4 zile.Un sfat: nu te spala pe cap cu apa foarte calda si nici nu abuza de produsele pentru hairstyling si balsam pentru par. Clateste-ti intotdeauna parul foarte bine de resturile de sampon sau balsam.
Mai mult, n-ar strica nici un consult dermatologic. Poate cauza este medicala si tratabila in alt mod.

| Davicu a răspuns:

Eu am auzit de la bunicii mei ca daca te speli de vreo 2 ori cu sapun de rufe pe cap iti trece... cel putin pe o perioada de o luna etc. is curios sa incerc. big grin ti-as sugera si tie, nu-i nimic de pierduthee hee

| Anonymousذلك a răspuns:

Buna. Ti-as recomanda sa te speli pe cap in medie de 3 ori pe saptamana. Problema pe care o ai ar putea fi si de la samponul pe care il folosesti. Ti-as recomanda sampon ca,, head and shoulders,, dove,,, wash en go,, shauma.etc.sper ca te-am ajutat. Funda?

| Turcu_Ramona_1990 a răspuns:

Imi spal parul de 3-4ori pe saptamana, decat sa dau impresia de nespalat si neingrijit... mai bine sa fie curat merwu. Mai ales ca este bucle si blond deschis...