| NYØ2002 a întrebat:

Eu sunt închis/brunet/creol/negru.

Taica-miu e mai deschis ca mine la piele.
Maică-mea e mai deschisă ca tata la piele.

Parintii mamei sunt asa:
Bunica e albă ca laptele
Bunelu e si el inchis/brunet.

Eu acum mai sunt cum mai sunt dar vara/primavara mă fac mai închis că cică mi se deschid porii, de la soare si vant.

Este soare care bronzeaza si care nu și in ce luna? Eu mi-am luat crema anti-bronz de spf 50 dar numai pentru față și e mai slabă. Neaparat am nevoie de față și gât și oleacă pe mâini.

Oare dacă mă duc la un specialist imi poate spune ce să fac? Imi mai poate spune dacă mă pot albi cu timpul? Eu m-am săturat să mă facă toți negrotei, țigan și fetele să nu se uite la mine.Am aproape 18 ani și nu am avut nicio relație.
Mulți imi spun:Ai 17 ani și n-ai avut nicio relație

Melodia asta mă mai calmează:

Doky-Control

9 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Estsi negru si asta e. Nu ai ce sa faci, embrace it.
Faptul ca esti negru nu duce la faptul ca nu ai avut relatii. Asta e din alta cauza.
Melodia nu are nici o legatura cu postul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pământul negru face pâinea buna. Noi cei care ne bronzam mai repede suntem mai avantajați decât cei cu pielea deschisa si care nu se bronzează deloc. Ei sunt mai expusi riscului de a face cancer de piele. Parerea mea este sa te accepți așa cum ești, fara creme de albire care si ele sunt cancerigene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai poate albi din contra din cauza soarelui se va închide tenul e exact invers folosește în continuare crema cu spf 50 alta varianta de albire a tenului in afara cremelor ce albește temporar tenul nu exista. Eu zic sa te accepți asa cum ești și cine nu te accepta nu te merita. Și eu as vrea sa am tenul mai deschis da definitiv din păcate nu se poate am auzit totuși ca săpunurile de papaya le găsești la magazinele naturiste.

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Mama era mai neagră ca mine si acum de ce e deschisa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Dacă e asa conform spuselor tale acesta este un caz extrem de rar întâlnit dacă ei i sa albit tenul asta nu înseamnă că se va întâmpla și la tine sau poate cine știe vei fi la fel de norocos ca dansa da sunt șanse infime. Nu știu încearcă sa te recreezi câteva luni în natura și sa bei multe sucuri naturale făcute acasă nu de la magazin nu știu și eu sunt puțin frustrat din cauza asta eu cred ca sunt mulatru gen ca konecter oricât de mult as vrea sa schimb asta nu am cum și dacă ar fi sa existe o intervenție de depigmentare a pielii ar fi extrem de riscanta ar trebui constant folosit crema cu protecție solara și costul evident nu cred ca ne am permite pentru o astfel de intervenție. Dacă e asa cum spui tu te sfătuiesc sa te muti în alta parte unde oamenii au o altfel de mentalitate mai evoluata și nu judeca omul după culoare din păcate foarte mulți sunt asa maimuțe neevoluate rasiste și părinții sau anturajul le /ii influențează negativ dacă ești mai negricios în România esti victima sigura sa fi discriminat sau marginalizat nu de aia se spune ca suntem cu 50 de ani în urma mie rasismul mi se pare cea mai mare porcărie rasismul denota o problema psihica care de cele mai multe ori nu se găsește leac aici intervine educația data de părinți. Acceptate asa alții/altele dau ogramada de bani la solar sa arate ca tinewinking fi mândru de tine nu are rost sa te dsmoralizeze chestia asta oameni rai sunt și cei albi și cei negri etc nu exista pădure fără uscaturi eu ți as sugera sa pleci de acolo sa te muti ca nu ești copac

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu este rar! Mulți s-au albit, si unchimio care avea 19 ani, era mai negru ca mine si acum la 21 de ani e mai deschis.De la multi am auzit chestia asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Chiar dacă ar fi asa nu te aștepta să albești și sa fi și tu unu dintre cei cărora i sau deschis tenul. Eu personal nu cred ca un om care e negru mai poate sa se schimbe
Pielea poate fi in mod natural mai deschisa sau mai inchisa in functie de cat de multa melanina produce pielea. Modificarea productiei de melanina poate fi cauzata de nivelul hormonilor in schimbarea de medicamente.
Eu zic ca ai așteptări prea mari și irealiste și ca ar trebui sa te împaci cu ideea ca asa vei rămâne și eu am auzit multe povesti care erau doar povesti eu pana nu vad nu cred eu nu am văzut /întâlnit pers care sa devine din pers negre în pers albe ca ar fi posibil sa ți se deschidă cu o nuanță tenul asta da ți-am zis cum mai sus da nicicum sa devii alb din negru e imposibil poate doar dacă ai vitiligo
Ce ai tu se numește coping mecanism nimic altceva asa încerci tu sa te aperi în fata acestei situații neplăcute care afectează în mod cert un om sensibil psihic
Pers care au anumite afecțiuni li se întâmplă în unele cazuri sa inalbeasca se numește hipopigmentare
O veste buna este ca tu având un ten mai închis ești mai protejat de cancer decât rasa alba csucazienii vestea rea e ca s-ar putea sa semeni pe bunicutu la fizic (culoare) de fapt nu e o veste rea tu te-ai născut în locul nepotrivit atâta tot.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Împacate cu ideea ca ești Black și gata ce tot atâta alte fete sunt înnebunite după creoli. Tu trebuie sa îți schimbi mentalitatea nu culoarea

| Goddessss a răspuns:

Hey!
Si ce dacă n ai avut nicio relație?
Până pe la 25 ai timp destul.Eu imediat am 17 ani și nu am avut parte nici măcar de primul sărut.
nu pentru că as fi urâtă sau ceva, dimpotrivă m au plăcut și mă plac mulți băieți și arat binișor. Faza e că nu am găsit baiatul cu care să mă simt comfortabila și când am vrut relatie cu unul am aflat că e fboy.Merita să mă omor pentru asta? Nu...focusează-te pe bac și facultate și apoi alea o sa vina.
referitor la întrebarea ta... încetează cu toată tâmpenia pe care o scoți pe gura.
revino-ti! Fiecare e special in felul sau.
Sa ai o zi buna!