| LexuKrys a întrebat:

Salutare... De vreo 2 ani ma tot confrunt cu niste cosuri foarte mari sub piele. Toata lumea mi-a recomandat dermatologi. Niciunul nu a reusit sa schimbe prea multe. Am incercat :zineryt, brevoxyl, ulei de arbore ceai 100%,skinnoren, triderm si multe multe altele. Acum daca poate cineva sa imi recomande un dermatolog bun in Târgoviște care l-a scapat de cosurile de sub piele as fi recunoscator, se pot face recomandari si pentru bucuresti. multumesc, o sa acord

1 răspuns:
| Monika12 a răspuns:

Coşurile sub piele dau adevărate dureri de cap multor persoane care se confruntă cu astfel de probleme măcar o dată în viaţă. Acestea nu pot fi mascate cu fond de ten sau pudră şi nici nu trec de pe o zi pe alta. Click! te învaţă cum scapi de coşurile sub piele cu câteva trucuri uşor de aplicat acasă.

Coşurile de sub piele apar atunci când porii sunt înfundaţi din cauza unei igiene improprii a pielii. În aceste cazuri sebumul produs nu mai poate ieşi la suprafaţă, aşa că urmează consecinţe dezastruose, dar şi dureroase în adevăratul sens al cuvântului. Dacă te confrunţi cu un caz izolat, la anumite intervale de timp iar dimensiunea acestuia nu este una alarmantă ci, mai grabă, inestetică, atunci poţi apela la remedii naturiste. Există însă şi cazuri grave în care aceste coşuri sub piele ating dimensiuni alarmante. Atunci este indicată vizita la medicul dermatolog care îţi va spune cum să scapi de coşurile sub piele. În cazurile serioase se poate utiliza tratamentul injectabil cu cortizon la o clinică specializată sub supravegherea medicului specialist. Tratamentul medicamentos va face coşul să se dezumfle în 24 de ore.