| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare!
Eu mi-am cumpărat gel spumant de la elmiplant de 200 ml și expira în 2024, crema am cumpărat-o azi și e pentru față cât și pentru corp!
Eu sunt mai închis la piele gen o piele mai creolă și vara sau când e căldură mă închid mai tare la față și e nașpa, eu nu prea ies foarte des afară când e vacanta, mereu m-am întrebat dacă m-am închis la culoare până acum, am un coleg care poarta mereu șapcă și se vede urât când și-o dă jos!
Doamna de la farmacie mi-a spus să mă dau dimineața și dacă umblu după amiaza mai mult prin soare, trebuie să o mai aplic odată!
Gen după școală de la 12-1:30 scap și mai ies cu un prieten pana la 5:30 atunci are autobuz că gen el e de la sat și eu de la oraș și merg pe jos acasă aproximativ 15-30minute maxim!
Crema aia o aplic până la jumatea anotimpului de primăvară?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spf se aplică zilnic când ieși din casă și reaplică la 2 ore dacă stai în soare. iar seara trebuie curățat bine cu dublă etapă : prima dată o soluție cu textură uleioasă sau apă micelară și apoi gelul de curățare că altfel riști să-ți rămână spf și praf-ul acumulat pe parcursul zilei și să-ți blocheze porii adică puncte negre și coșuri

| nyoentox2002 explică (pentru Adry05):

Pai ma dau dimineața și când ies de la școală mă dau și atunci și noaptea ma spal pe față nu?

| Adry05 a răspuns (pentru nyoentox2002):

și dimineața te speli când te trezești doar cu gelul de curățare, seara rutina dublă. iar dacă după școală stai mai mult afară, trebuie să reaplici la 2 ore

| WhiteLife a răspuns:

Da-ne link sau spune ce SPF are. Se poate gasi pe net cat timp ofera protectie o crema cu un anumit SPF.

| WhiteLife a răspuns:

Este cel mai mare factor de protectie si are efect aproximativ 500 de minute, insa cremele solare trebuie reaplicate, pentru ca daca esti expus direct la soare este recoamndat sa o reaplici la 2h.

https://www.laboratoires-biarritz.com/blog/en/which-spf-is-right-for-me/

https://www.paulaschoice-eu.com/how-spf-works

| nyoentox2002 explică (pentru WhiteLife):

Pai daca ma plimb după ce ies de la școală ba stam prin soare ba pe la umbra