| dianalalala a întrebat:

.. am si eu 2 intrebari : dupa cum am tot aflat de renumitul ulei de ricin am cumparat astazi de la plafar. Dar nu am fost atenta iar abia acasa am vazut ca este pentru uz intern si are efect laxativ rolling on the floor. Sooo nu-l pot aplica pe par ca sa cresca mai repede nu? Sau nu are nimic? Si a doua intrebare este despre acele spray-uri pentru colorarea parului... prinde si pe parul mai inchis la culoare, cam cat dureaza si daca se gaseste in buzau happy Mersi mult si fundahappy

Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Despre spray-urile pentru colorarea parului nu stiu absolut nimic. Despre uleiul de ricin, insa, foarte multe. Este si pentru uz intern, in cazuri de constipatie, si impotriva rahitismului, prin aportul mare de vitamina D. dar se utilizeaza, extern, in caderea parului si regenerarea acestuia. Asa ca foloseste-l cu incredere, combinat cu ulei de masline si cu un galbenus de ou. Cantitatile ar fi acestea: o parte ulei de ricin, doua parti ulei de masline, un galbenus, 30 de picaturi de vitamina A uleioasa (facultativ, dar de efect!). Face minuni potiunea, crede-ma! happy Bafta!

4 răspunsuri:
| CookiePwN a răspuns:

La prima intrebare iti pot raspunde.Da, uleiul de ricin este folosit pentru intarirea parului / accelerarea cresterii acestuia (si eu am folosit si chiar merge) ...eu amestecam cateva picaturi de ulei cu un galbenus de ou (tu fiind fata si probabil avand parul' lung, pui un pic mai mult ulei si doua galbenusuri) ..iti faci o masca de par cu chestia aia care o sa iti iasa din amestec si stai cu el vreo 30-40 min si dupa' te speli pe cap. Faci asta odata pe saptamana.

| CynthiaB a răspuns:

Asa este, are si efect laxativ. A cumparat prietenul meu, iar dupa ce am vazut ce scrie am mers inapoi la farmacie si am intrebat daca este acelasi ulei de ricin de care se spune ca are efect pentru cresterea parului, si a spus ca da. Deci nu iti fa griji, este acelasi ulei de ricin pentru par, banuiesc ca o sticluta foarte micahappy Il aplici ca pe sampon, nu pe tot odata. bafta!

| dianalalala explică (pentru CynthiaB):

Ar fi o reteta buna daca as combina samponul cu care ma spal de obicei cu cateva picaturi de ulei de ricin? asa am mai citit pe net

| CynthiaB a răspuns (pentru dianalalala):

Habar n-am, nu am folosit eu. Insa eu zic sa nu te risti, si sa le folosesti separat.