| unsimplubaiat123 a întrebat:

Salutare TPU! Îmi puteti spune cum folositi voi vaselina? Eu obisnuiesc sa o folosesc pe maini in general. Voi?
Si in general ce alte produse de hidratare a pielii mai folositi (in general pe maini)?

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pe mine vaselina nu ma ajuta, doar imi lasa pielea unsuroasa, daca m-am spalat de 2 ori pe maini tot uscata este.
Cremele cu uree functioneaza pentru mine si de 2-3 ori pe saptamana, seara, acid hialuronic pe pielea umeda si dupa un strat de crema.
Sunt multumita de La Roche Posay Cicaplast pentru maini, Xerolys 10 pentru maini si corp.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu folosesc deloc vaselină, pentru mîini am cremă de mîini cu aloe sau galbenele.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu folosesc Vaselina la ungerea pieselor in miscare (rulmenti, lanturi pe pinioane, etc).

Bula
| Bula a răspuns:

Vaselina se foloseste pentru ungerea mecanismelor.
Daca ajunge pe mana, vaselina astupa polile pielii si inchide posibilitatea aerisirii, astfel daunand organismului.

| nukeyly a răspuns:

Eu obisnuiesc sa o folosesc pe maini in general.> CAM ILOGIC,
doar daca esti TIN MAN_https://www.youtube.com/watch?v=E6xLFT5YlVk
Uita vaselina aia e pentru mecanisme surube rulmenti;
sAul de oaine(si F bun cand dai gauri in metal) bate tot si e bio, ieftin ~10 ron kg, repara pielea uscata crapata si nu are chimicale cu absortie prin pori cum au restul din comert.
Sau sapun de Alep 55 sau 70%, sapun de Marsilia-bloc de 2 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaselina este emolienta nu hidratanta. O poti aplica peste un strat de crema ce contine minim un umectant. Eu folosesc vaselina cosmetica pe buze, dupa ce aplic un strat de crema hidratanta.

https://www.paulaschoice.com/......latum.html

https://www.beautyaffairs.com.au/......y-skincare

| Furnicuta000 a răspuns:

Vaselina nu e indicata pentru ten pentru ca blocheaza porii. Totusi eu o folosesc in serile in care imi aplic exfolianti puternici pe fata. Aplic in jurul ochilor ca sa nu ajunga acidul acolo si sa irite zona.
Dar nu recomand nici pe maini. Sunt pline magazinele de creme hidratante pentru maini (de ex cele de la cerave sunt perfecte dpdv al ingredientelor). De ce ai folosi vaselina?