| Leatherleader a întrebat:

Salutare, TPU. Inca de anul trecut mi-am lasat parul sa creasca pentru a-l putea da pe spate. Iar acum fiind suficient de mare am inceput sa-l dau cu fixativ, dar ar trebui sa ma spal in fiecare zi pe cap. Pana acum ma spalam la 2 zile, pentru ca dupa vreo 2-3 zile incepea sa se ingrasa. Nu am folosit pana la acesta varsta (18 ani) nimic pentru par (fixativ, gel, ceara).
Intrebarea mea este, daca e ok sa-l spal in fiecare seara iar apoi sa-l dau cu fixativ, mi-e teama sa nu am probleme cu el mai tarziu.

Răspuns Apreciat de Editori
| Heureuse a răspuns:

Obiectele de styling se cer imperios evitate. Fixativul este folosit pentru volum si coafat, dar banuiesc ca nu te duci zilnic la nunta pentru a-l folosi. Daca iti indrepti parul nu ai nevoie de fixativ. Dar exista alternative, sampon pentru par rebel sau drept.

6 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Eu azi m-am tuns si m-a dat si cu ceara, si imi place cum sta, il fixeaza bine.
Eu ma spal zilnic ca mi se ingrasa foooooaaarte repede deja daca nu m-am spalat o zi devine negru si lucios

| DianaMonica08 a răspuns:

Nu este bine sa te speli in fiecare zi, se va subtia in timp si va cadea, stiu din proprie experienta laughing incerca sa il piepteni pur si simplu sau foloseste un fixativ mai slab, sau incearca sa-ti aranjezi altfel parul, si poti folosii ceva tratamente pentru par ca sa nu iti casa sau sa nu ai probleme cu el din cauza fixativului

| DianaMonica08 a răspuns:

Cand poti, incearca sa ti tii parul macar o saptamana nespalat sau macar 3 4 zile cand nu trebuie sa mergi undeva ca sa se obisnuiasca parul si sa nu se mai unga asa repede

| Deniy123 a răspuns:

Obiectele de styling se cer imperios evitate. Fixativul este folosit pentru volum si coafat, dar banuiesc ca nu te duci zilnic la nunta pentru a-l folosi. Daca iti indrepti parul nu ai nevoie de fixativ. Dar exista alternative, sampon pentru par rebel sau drept.

| Irimia_Bianca_2000 a răspuns:

Nu este chiar ok să te speli zilnic pe cap. Poate duce la niste efecte negative pe care le poate suporta părul mai târziu. Eu zic să încerci cu altceva decât fixativ și să îl speli mai rar

| Irimia_Bianca_2000 a răspuns:

Nu il mai spala in fiecare zi, parul poate avea efecte negative mai tarziu, evita fixativul uneori.