| faaalyoana a întrebat:

Stie cineva daca bijuteriile care sunt suflate/placate cu aur au stanta ca si cum ar fi din aur,,

EX 750 aur 18 k, sau 585 aur 14 k?

Am un cercel din aur alb am zis eu si are stanta de 585 in afara lui si se vede mic de tot, tot 585 pe partea care intra in ureche ).Iar in interior apare o alta stanta 0.25 ceva de genu...

Eu am acasa bijuterii de aur de 14 k stantate cu 585 si, stanta de la cercel e identik si ca forma si k marime cu bijuteriile mele,,

La amanet mi-a zis ca nu e din aur( am fost la 2). Cercelu arata f bine ..nu inteles de ce mai e stantat de 2 ori daca nu e din aur.

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca este stantat cu 585 atunci este din aur de 14K.Fiecare bijuterie din aur este inscriptionata cu procentul de aur pur la mie( ex. o bijuterie de 14 k va fi marcata cu cifra 585).585‰, insemnand 585 parti aur fin din 1.000 parti de aliaj.
Bafta! (poate au vrut sa-l lasi cadou la amanet)