Stii cum sa iti protejezi mainile in sezonul rece?

Sezonul rece ne solicita intotdeauna sa dedicam mai mult timp si mai multa atentie ingrijirii personale. Pielea, parul, unghiile, buzele, dar mai ales mainile, fiind cele mai expuse temperaturilor scazute, necesita o ingrijire potrivita, dar si o alimentatie pe masura, care sa ne pregateasca corpul pentru lunile friguroase.

Dieta care ne pregateste pentru iarna trebuie sa contina in primul rand alimentele pe care natura ni le ofera toamna: radacinoase (morcovi, telina, sfecla, cartofi), fructe (mere, pere, gutui, struguri, prune uscate), dar mai ales ceaiuri si supe calde, care ajuta corpul sa se adapteze la schimbarile de temperatura si il hidrateaza.

Pentru protejarea mainilor, foloseste o crema puternic hidratanta pe baza de glicerina, care creeaza un film protector la suprafata pielii, impiedicand astfel deshidratarea.

Iti recomandam Crema cu glicerina si uleiuri naturale de la Farmec, cu efect emolient intens, care ingrijeste, hidrateaza si catifeleaza pielea uscata si sensibila a mainilor.

De asemenea, poti folosi Crema pentru maini cu glicerina de la Farmec si sub forma unui tratament saptamanal. Aceasta trebuie aplicata intr-un strat mai gros, iar mainile acoperite cu manusi de bumbac si tinute peste noapte. Dimineata, efectul va fi unul spectaculos.

Farmec.ro

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bune sfaturi, multumesc!

| Iunona a răspuns:

Am avut si eu demachiant de la farmec. Bun si ieftin. happy

| diavolitadulce a răspuns:

Pai eu am crema farmec pe care o folosesc in fiecare zi

| BroadKast a răspuns (pentru diavolitadulce):

E buna crema te ajuta sa stiu sa-mi iau si eu

| diavolitadulce a răspuns (pentru BroadKast):

Da, e foarte buna

| FabianelSHAF a răspuns:

Cu manusi si cu o geaca

| Kryss13 a răspuns:

Crema farmec este foarte buna...

| gabyS98 a răspuns:

Folosesc crema de maini

| selenahermy a răspuns:

Foarte interesant happy. Multumesc pentru sfaturiwinking

| Malishkaa a răspuns:

In sezonul rece, mainile si unghiile noastre au nevoie de mai multa ingrijire si protectie.,, Crema ajuta foarte mult daca in sezonul rece miinile ti se usuca si devin aspre, uscate