| Crye a întrebat:

Stiti masti pentru intarirea firului de par?

8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Masca cu iaurt si lapte batut
Se amesteca in cantitati egale iaurt nedegresat si lapte batut.Se aplica pe toata lungimea firelor de par si se lasa sa actioneze timp de 20 de minute dupa care se clateste cu apa calduta, iar la final se toarna pe par infuzie de urzica.

Masca cu ou si miere
Se amesteca doua galbenusuri cu doua lingurite de miere(cantitatea obtinuta poate fi folosita pentru un par de lungime medie). Amestecul se aplica pe parul umezit si se lasa sa actioneze timp de un sfert de ora dupa care se indeparteaza cu apa calduta.
http://www.terapiinaturiste.ro/ingrijire-par-natural.php

| Escape a răspuns:

Poti sa cumperi de la kalos, si nu sunt foarte scumpe, o cutie de 300 sau 400 ml costa 10-15 lei ( nu mai stiu exact) si sunt foarte bune, poti incerca

| BIOO a răspuns:

Masca de TOP: Masca de par regeneranta, cu ulei de masline BIO Krauter
=>Beneficii

Este recomandata pentru toate tipurile de par. Este un tratament ideal pentru parul subtire, deteriorat si fragil.
Efecte

Ingredientele speciale, ca uleiul de masline si uleiul de argan povenite din medii controlate biologic hranesc firul de par de la radacina pana la varf, conferindu-i forta si stralucire. Parul devine moale si usor de pieptanat. Uleiul de argan este foarte bogat in acizi grasi nesaturati si ingrijeste parul, lasandu-l catifelat; bogat in antioxidanti, sustine formarea de celule noi. Uleiul de masline confera parului stralucire si grabeste regenerarea varfurilor despicate.
Succes!

| melisa83300_1533 a răspuns:

Aici este o reteta din iaurt si lapte batut:
Masca cu iaurt si lapte batut
Se amesteca in cantitati egale iaurt nedegresat si lapte batut.Se aplica pe toata lungimea firelor de par si se lasa sa actioneze timp de 20 de minute dupa care se clateste cu apa calduta, iar la final se toarna pe par infuzie de urzica.

Aici o reteta cu ou si miere:

Masca cu ou si miere
Se amesteca doua galbenusuri cu doua lingurite de miere(cantitatea obtinuta poate fi folosita pentru un par de lungime medie). Amestecul se aplica pe parul umezit si se lasa sa actioneze timp de un sfert de ora dupa care se indeparteaza cu apa calduta.
Funda?

| melisa83300_1533 a răspuns (pentru melisa83300_1533):

Scuze eu apoi am vazut ca mai este un raspuns la fel ca al meu! Imi pare rau!

| melisa83300_1533 a răspuns:

Acel raspuns nu mai conteaza uite aici altul:
1. Masca naturala pentru regenerare

Intr-un bol se amesteca:

-o lingura de ulei de ricin,
-un galbenus de ou,
-o lingura de miere de albine,
-o lingura de usturoi pisat si stors

Pentru a obtine o masca mai omogena se amesteca toate ingredientele cu putin sampon. Aceasta solutie se va aplica pe un par bine spalat si se va tine pe cap timp de o jumatate de ora, parul fiind acoperit cu o folie de plastic sau cu un prosop. Dupa ce timpul s-a scurs, spalati parul cu sampon si clatiti bine. Tratamentul se repeta o data pe saptamana.
2. Reteta pentru intarirea radacinii parului

O reteta mai simpla, dar cu rezultate bune pentru prevenirea caderii parului si intarirea radacinii este urmatoarea: Se piseaza usturoiul, se amesteca cu ulei de masline, dupa care se strecoara printr-un tifon si se unge parul cu el la radacina. Il veti lasa pe cap timp de patru, cinci ore acoperit cu un prosop, dupa care se spala parul cu sampon si se clateste bine. Reteta se repeta o data sau de doua ori pe saptamana.
3. Tratament pentru cresterea parului Un alt tratament simplu si eficient cu usturoi pentru portunile de piele unde nu mai exista par este acesta:
Se taie un catel de usturoi in doua si cu fiecare jumatate taiata se maseaza energic zona afectata de cate doua ori pe zi, timp de cinci minute. Daca nu va este la indemana sa faceti acest tratament ziua, puteti sa-l aplicati seara si sa-l tineti pe capul infasurat intr-un prosop pana dimineata. In maxim doua saptamani tratamentul trebuie sa dea rezultatele asteptate prin aparitia mai intai a unui puf care pe parcursul tratamentului se va transforma in par.
Chiar daca mirosul este neplacut si persista putin dupa spalatul la cap, ceea ce conteaza pana la urma este rezultatul mult asteptat. Merita sa incercati.

| maruntzika a răspuns:

Ulei de masline pentru hidratare
Uleiul de masline face minuni cand vine vorba de piele sau par deshidratat.

Pentru prepararea ei ai nevoie de: ulei de masline.

Mod de preparare: Incalzeste uleiul de masline, maseaza usor parul cu el, iar la sfarsit infasoara parul cu un prosop. Lasa masca sa actioneze 10-20 de minute.

La sfarsit spala bine parul cu sampon si balsam.

Sucul de lamaie este extrem de bun pentru parul gras si cel lipsit de stralucire. Mai mult, este indicat mai ales in cazul parului blond, conferindu-i stralucire si reflexii aurii.

Pentru prepararea ei ai nevoie de: o lamaie si apa.

Lamaie pentru stralucire
Mod de preparare: Stoarce sucul de la o lamaie si dilueaza-l cu multa apa. Spala parul cu solutia obtinuta. Clateste.

Masca Ayurvedica
Daca iti doresti in acelasi timp un par stralucitor si hidratat, avem o masca ayurvedica pentru aceste doua probleme.

Pentru prepararea ei ai nevoie de: ulei de masline si suc de lamaie proaspat

Mod de preparare: Amesteca o parte ulei de masline si o parte suc de lamaie (parti egale). Aplica masca pe par realizand un masaj al scalpului si las-o sa actioneze 30-40 de minute. Spala parul cu samponul tau obisnuit si clateste bine.